Prague would support intervention in Libya: Minister

Tereza Nosálková
1. 3. 2011 17:52
"In a really extreme case, we would support a military action," said Foreign Minister Schwarzenberg
Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg
Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - The Czech Republic would support a military intervention against the Gaddafi regime in Libya, said Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg.

In an interview with Czech on-line daily Aktualne.cz, Schwarzenberg said that the Czech Republic would support an intervention in "case of urgent necessity".

"A bayonet is usually not the best instrument to plant the tree of democracy. But in a really extreme case, we would support a military action," said Schwarzenberg, who is currently in Geneva, Switzerland, at a meeting of the UN Human Rights Council.

Read more: From Libya, with love. Gaddafi's camels in Eastern Bloc

Read more: Czech companies lose EUR 6 mil due to Egypt revolt

According to the minister, the time of military action would came in case of a threat of a " massive death toll". 

One week ago, Schwarzenberg said that the EU and Czech Republic should interfere with the situation in Libya as little as possible.

The US are currently discussing an answer to the Libyan crisis with NATO.

More than 1,000 people have been killed in clashes in Libya during the last few weeks. In addition, many fear that Libya's leader Gaddafi could use chemical weapons against its own population in order to remain in power.

US air and naval military forces are being repositioned around Libya. Schwarzenberg said that it is an "understandable" move which enables the forces to act if necessary.

Today, UK's David Cameron said that an armed intervention is a possibility. In addition, he mentioned a possibility of arming Libya's opposition.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Zmocněnkyně jedná s drahami o vzniku zázemí pro syrské uprchlíky na hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze či v jeho blízkosti by mohlo vzniknout zázemí pro syrské uprchlíky, kde by mohli po příjezdu strávit noc. Využívat by mohli případně přistavený vagon či vyhřívaný stan. Se Správou železnic a Českými drahami o tom začala jednat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Jednáme se Správou železnic a Českými drahami o možnosti vytvoření nějakého bezpečného zázemí pro uprchlíky, kteří projíždějí přes Česko a cestují dál, ale potřebují někde přečkat několik hodin," uvedla zmocněnkyně. Podle ní jde hlavně o syrské uprchlíky, kteří přijíždějí z Turecka a míří do západních zemí. Často jedou za příbuznými.

Zázemí by mohlo být v přistaveném vagonu či vyhřívaném stanu. Označeni by měli být také dobrovolníci, kteří mají příchozím poskytovat potřebné informace, uvedla Šimáčková Laurenčíková. Podle iniciativy Hlavák, která pomáhá příchozím, uprchlíků na pražském hlavním nádraží v poslední době přibývá. Členové iniciativy uvedli, že běženci přijíždějí hlavně ze Sýrie. Minulý čtvrtek jich dobrovolníci napočítali 204, o den později 260. Běženci nocují na zemi v přilehlém parku. Většinou zůstanou krátce a pokračují dál do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy