Potvrzeno: Tyranosaurus je příbuzný s drůbeží

Josef Tuček
25. 4. 2008 11:36
DNA ptáků ukazuje příbuznost s vyhynulými veleještěry
Tyrannosaurus rex má nejbližší žijící příbuzné: drůbež a pštrosy.
Tyrannosaurus rex má nejbližší žijící příbuzné: drůbež a pštrosy. | Foto: Science

Cambridge (USA) - Genetické testy poprvé ukazují, že nejbližšími žijícími příbuznými vyhynulých dinosaurů jsou ptáci, a nikoli dnešní krokodýlové a ještěrky.

Tuto hypotézu vědci zastávají už dlouhou dobu, avšak měli ji podloženou pouze podobností stavby koster dinosaurů a ptáků. Nyní jim totéž potvrdila i analýza jejich DNA.

Američtí vědci o svém poznatku informují v pátečním vydání špičkového časopisu Science.

Dravá obluda

"Byli jsme schopni určit tento (příbuzenský) vztah s relativně s velikou mírou jistoty," uvedl v tiskové zprávě Harvardovy univerzity jeden z výzkumníků Chris Organ.

Badatelé využili pro rozbor části DNA, které se podařilo získat z fosilizovaných pojivových tkání kosti zvířete Tyrannosaurus rex, staré 68 milionů let.

O tyrannosaurech je podle kosterních nálezů známo, že žili ve východní Asii a na západě Severní Ameriky, a to v době před 65 až 80 miliony let. Stavba kostí dosvědčuje, že chodili po zadních nohou. Vztyčené dospělé zvíře dosahovalo do výšky přes šest metrů; skloněný T. rex, s hlavou vystrčenou kupředu a opřený o ocas kvůli stabilitě, byl dlouhý 14 metrů.

Kost, z níž pocházela zkoumaná DNA.
Kost, z níž pocházela zkoumaná DNA. | Foto: Science

Na lebce o velikosti asi 1,3 metru byly silné čelisti obsahující kolem šedesáti zubů o velikosti 15 centimetrů. Stopy na zkamenělých kostech jiných dinosaurů, kteří mu zřejmě sloužili za potravu, naznačují, že T. rex se do kořisti zakousl a pak ji trhal.

Genetika nahlíží do minulosti

Co je však důležité: tento dravý dinosaurus nikdy nelétal. Přesto vědci nyní rozborem jeho DNA zjistili, že má společné předky s ptáky, a to zejména s drůbeží a s pštrosy. Jeho vývojová vzdálenost od současných krokodýlů a ještěrek je delší.

Při svém výzkumu DNA dinosaura badatelé současně prozkoumali genetický materiál mnohem mladšího živočicha: mastodonta, chobotnatce starého 160 000 až 600 000 let. I v tomto případě podle očekávání našli genetickou příbuznost s dnešními slony.

Vědci tak znovu potvrdili, že znalosti genetiky jim umožňují i zkoumání pradávné minulosti.

Gigantosaurus už není největším masožravým dinosaurem na světě. Objev v Argentině to potvrdil.
Gigantosaurus už není největším masožravým dinosaurem na světě. Objev v Argentině to potvrdil. | Foto: The Academy of Natural Sciences, Philadelphia
Čtěte také:
České výpočty vyjasňují, kdy a proč vyhynuli dinosauři
Vědce nadchl objev dinosaura. Kostra je skoro úplná
 

Právě se děje

Další zprávy