Meteorologové navíc oznámili, že v noci na dnešek padl v Moskvě absolutní teplotní rekord. Vzduch v ruské metropoli se ohřál na 7,5 stupně Celsia.
Překonán tak byl více než stoletý rekord, který dosud držel rok 1898 s teplotou 6,6 stupně.
Pro roční období netypicky teplé, byť zamračené počasí trvá v centrálním Rusku už několik dní.
Meteorologové předpokládají, že i dnes se teploty vyšplhají několik dílků nad nulu a je velká naděje, že teplotní rekord padne i dnes, citovala agentura ITAR-TASS ruskou meteorologickou službu.
S anomálním počasím nemají problémy jen lidé, kteří překvapeně odkládají beranice a šály. Zmatená je především příroda. V parcích znovu rozkvétají některé jarní květiny, na záhoncích chalupářů se prý klube na podzim zasetá mrkev a řepa.
Houby rostou
Obyvatelé Ivanovské oblasti prý začali novou houbařskou sezonu.
Počasí dělá starosti i zemědělcům. Zatím prý nevadí, že na polích neleží sníh; pokud ale teplé počasí vydrží a zaseté obilí vyraší, bude ohrožena celá úroda. Pozdější mrazy by totiž zelené obilí zahubily.
V Jaroslavli se po nedělním spánku probudila medvědice Máša, živý symbol historického města. V lesích na hranicích s Vologdskou oblastí se prý také potulují dva huňáči, které teplo probudilo ze zimního spánku.
Na jiných místech Ruska už ale zimu pocítili. V Salechardu na severním polárním kruhu dnes kvůli počasí zrušili dětem školu; teplota zde dosáhla minus 39 stupňů Celsia.
Také sibiřská část Ruska už je většinou pokryta sněhovou pokrývkou, kvůli nízkým teplotám ale hlásí z některých oblastí zvýšené hladiny řek a povodně.