Pitný režim je základem nejen pro hubnutí

8. 7. 2007 9:09
Pitný režim je jedna z nejdůležitějších oblastí nejen v oblasti zdravého životního stylu, ale také správné regulace váhy. Začleníte-li dostatečné pití vody do každodenního režimu stejně jako konzumaci vyvážené stravy, pravidelné cvičení, odpočinek a relaxaci, zábavu a smích, ulehčíte organismu od problémů s fyzickou kondicí.
Foto: Aktuálně.cz

Kolik sklenic vody denně vypijete?

Voda je pro organismus životně důležitá. Bez ní bychom doslova vyschli. Organismus je tvořen asi 55-75% vody, a to bez ohledu na jeho věk. Voda je po kyslíku druhým nejdůležitějším prvkem pro činnost organismu.

Odborníky doporučované množství 6-8 sklenic vody denně je pro organismus nejen skutečně prospěšné, ale hlavně nezbytné a to hned z několika důvodů. Účastní se trávení, vstřebávání, eliminace konzumované potravy a vylučování odpadových látek z tlustého střeva a ledvin.

Po 24 hodin denně upravuje tělesnou teplotu a trávicí šťávy organismu jsou téměř kompletně tvořeny vodou. Vzhledem k těmto důležitým povinnostem, v běžných podmínkách potřebuje organismus zhruba 1,5 až 2 litry vody denně, aby jeho činnost mohla probíhat optimálně.

Toto množství samozřejmě závisí na velikosti organismu, stravě, způsobu životního stylu a dokonce podnebí, z čehož vyplívá, že v horkém létě je vody potřeba ještě mnohem více. Vysoký obsah vody má čerstvé ovoce a zelenina, které jsou též ideální stravou ke zdravému hubnutí.

Nedostatek vody způsobuje nadváhu

Mnoho lidí kolem nás se pohybuje v neustálém stavu dehydratace. Mezi nejběžnější symptomy patří známé bolesti hlavy. Mozek je totiž tvořen 75 % vody, proto i lehká dehydratace může způsobit těžkou bolest hlavy.

Další symptomy jsou špatné soustředění, únava v důsledku nedostatečné energie, nepříjemný dech, suchá ústa, zapadlé oči a kruhy pod očima. Dále zácpa, což zabraňuje pravidelnému vylučování, což je základem zdravého hubnutí.

Nedostatek vody je také příčinou ztráty pružnosti pokožky, která je totiž nedostatečně vyživovaná. A v neposlední řadě dehydratace způsobuje dokonce i nadváhu. Čím méně vody totiž pijete, tím více se jí organismus bude snažit uschovat pro pozdější využití.

Výsledkem toho je zadržování vody v buňkách, které si tímto způsobem vytvářejí zásoby drahocenné tekutiny a tak, jak buňky narůstají, nabývá organismus vzhledu nadváhy.

Voda místo jídla, ne však dietní nápoje

Voda je také přirozeným prostředkem omezení chuti k jídlu. Nedostatek vody může vést též k přejídání, protože mozek nerozlišuje mezi hladem a žízní. Máte-li pocit hladu, je možné, že ve skutečnosti organismus potřebuje doplnit zásoby vody.

Proto odborníci doporučují před každým jídlem vypít velkou sklenici vody nebo jiné tekutiny. Ve většině případů pravděpodobně zjistíte, že uspokojí vaši potřebu, a že jste vlastně neměli hlad. Vyberte si však zdroj své tekutiny rozvážně.

Káva a tradiční čaje obsahují kofein, který účinkuje jako dehydratační prvek a ovocné džusy jsou jen voda se spoustou cukru, což pro hubnutí není to pravé.

Dietní nápoje však také ne. Místo cukru obsahují sice umělá sladidla, ale tato sladidla vysílají mozku signály, že potrava, neboli energie, je na cestě do žaludku, avšak vzhledem k tomu, že sladidla neobsahují žádné kalorie, nepřichází žádná energie a mozek pro změnu vysílá prosebné signály, dokud se konečně do žaludku nějaká potrava skutečně nedostane.

Z toho vyplývá, že lidé konzumující dietní nápoje pravidelně mají sklon k přejídání.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy