Patnáct let ve fotografiích: Kde jsou lidé v tísni?

Patnáct let ve fotografiích: Kde jsou lidé v tísni?
Rok 1994 - Nadace LN přechází pod křídla České televize a vnikla tak Nadace Člověk v tísni při České televizi.  Nadace vyhlašuje poprvé sbírku SOS Čečensko. Člověk v tísni také otevírá stálou misi na Severním Kavkaze.  Poprvé je udělena cena Homo Homini za významný osobní přínos k obhajobě lidských práv.  Rok 1995 - V českých a moravských městech se v rámci Měsíce Bosny a Hercegoviny konají koncerty a výstavy.  Člověk v tísni začíná svou pomoc krajanům v Rumunsku. První fáze projektu se zaměřuje na budování a rekonstrukce místních komunikací a škol. Od roku 2000 je prioritou rozvoj podnikání a vytváření pracovních příležitostí.
Rok 1996 - Po skončení bojů v Bosně a Hercegovině se Člověk v tísni soustředí na rekonstrukci tamních nemocnic, škol a kulturních center ve městech Maglaj, Sanski Most a Lušči Palanka.  Rekonstrukce v okresu Sanský Most umožňují návrat přibližně 90 bosenských uprchlíků z ČR.  Člověk v tísni se soustředí také na psychoterapeutickou pomoc obyvatelům Bosny a Hercegoviny, trpícím posttraumatickým válečným syndromem.  Rok 1997 - Člověk v tísni začíná dlouhodobě podporovat kubánskou opozici. Přímo na Kubě jsou distribuovány léky, technika a finanční prostředky. (Na snímku rodina Manuela Ubalce Gonzálese.)  Okamžitě po rozsáhlých povodních na Moravě je vyhlášena sbírky SOS Morava a Slezsko. DO postižených oblastí míří dodávky jídla, pitné vody a hygienických potřeb.  V britském Doveru začínají působit dobrovolníci zajišťují kontakt mezi romskými žadateli o azyl a místními sociálními pracovníky.
Rok 1998 - Výtěžek veřejné sbírky SOS Kosovo umožňuje vypravit do Kosova první humanitární konvoj a připravit se na zahájení pomoci přímo v provincii. Do roku 2001 se kontě sbírky sešlo 69 milionů korun.  Běloruské centrum Člověka v tísni monitoruje porušování lidských práv a poskytuje informace o Lukašenkově diktatuře.  České katolické charity, nadace ADRA a společnost Člověk v tísni vyhlašují sbírku Pomozte Arménii. Humanitární zásilka je předána nemocnicím v arménském městě Gjumri.
Rok 1999 - Díky změnám právního řádu se společnost transformuje z nadace v obecně prospěšnou společnost a získává oficiální název Člověk v tísni - společnost při ČT, o. p. s.  Konvoj jedenácti kamionů s humanitární pomocí míří do Černé Hory na pomoc kosovským uprchlíkům. Člověk v tísni se zároveň podílí na zásobování největšího makedonského uprchlického tábora. V Kosovu se opravují domy a střechy.  Koná se první ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Svou činnost zahajuje projekt terénní sociální práce, školí se více než třicet terénních pracovníků.
Foto: Člověk v tísni
21. 9. 2007 11:17

Praha - Nadace Člověk v tísni slaví patnáct let své existence.

Jaké to byly roky? Podívejte se do fotogalerie.

Vše začíná v roce 1992, kdy Nadace Lidových novin, přímý předchůdce Nadace Člověk v tísni, vyhlašuje spolu s agenturou Epicentrum sbírku na pomoc válkou postiženému Náhornímu Karabachu.

První humanitární konvoje ze sbírky Týden pro Bosnu míří do válkou zmítané Bosny a Hercegoviny.

 

Právě se děje

Další zprávy