Ouzo, komboloi, anarchie. Co z Řecka se do novin nevešlo

Ouzo, komboloi, anarchie. Co z Řecka se do novin nevešlo
"Sleduju je každý den, přidali teď na tempu," dodává Pavel Bednář, delegát cestovní kanceláře Blue Sky, který pracuje v sídle Rhodos Tours. Právě na investicích do staveb a modernizace přístavů chce teď Řecko postavit oživení ekonomiky.
Pomoci jim k tomu mají investice ze zahraničí, hlavně z Číny a Kataru. To, že krize ovlivní geopolitické postavení země, si nemyslí jen Řekové. "Je to spojenec NATO, chrání jižní hranici EU, nevím, proč necháváme Wall Street podkopávat jeho finance," řekl  o Řecku Jim Rickards, expert bezpečnostně analytické společnosti  Omnis z New Yorku, když v televizi RT  hájil německý zákaz spekulací s cennými papíry. Podle něj to samé mělo udělat i Řecko už v prosinci. Pevnina v pozadí je Turecko, další důležitý člen NATO, který na dveře Evropské unie marně klepe už mnoho let. Právě s Tureckem má ale Řecko tak napjaté vztahy, že v poměru k HDP má největší výdaje na armádu ze všech zemí EU a druhé nejvyšší po USA v NATO. V rámci úsporných opatření proto vláda odložila nákup několika vojenských lodí a stíhaček.
Věčná komplikace vztahu Řecko - Turecko: rozdělený Kypr. Cedule na rhodském náměstí hlásající spravedlnost pro Kypr vyhnáním tureckých vojsk z ostrova. Historie Rhodosu ale třeba i Kréty a vlastně celého Řecka je z velké části historií boje proti Turkům. Ten se časem přetavil do odporu proti okupaci od Italů, Němců ale i Britů a centrální vládě vůbec. Až sem sahají kořeny silné tradice řeckého anarchismu s jeho písněmi krétských partyzánů. Když však při protestech radikálních anarchistů v Aténách 5. května uhořeli tři lidé včetně těhotné ženy, bylo to i na Řeky příliš. Na místě neštěstí začali lidé přinášet plyšové medvídky s nápisy "Hanba falešným anarchistům."
Pobočka Řecké národní banky v Rhodosu. Od poloviny května centrální banka čelí obvinění, že svou nešikovnou politikou napomohla "naked short-selling" - přesně tomu druhu spekulací se státními dluhopisy, které nedávno zakázala německá vláda a proti kterým ve světě usilovně loboval řecký premiér. Když banka médii nejvíc kritizované vloni zavedené opatření zrušila, krátkodobé spekulace ustaly.
Foto: Karel Toman
Karel Toman
1. 6. 2010 15:06

Rhodos - Po návratu z cest vám z bloku zpravidla vypadne pár poznámek, které se do novin nedostaly. Projděte si s námi pár postřehů o Řecku, smetené na hromádku i s fotkami jako drobty z torny po návratu z Řecka.

---

Reportér Aktuálně.cz pro vás mapoval, jak se na případné dovolené v Řecku letos může projevit finanční krize, do níž země upadla. Projděte si, co dosud z Řecka napsal a vyfotografoval:

Jsem barman a nemám na nájem. Pijte, nebo zkrachuju - ZDE

Fotogalerie: liduprázdný Rhodos. Kdo nakonec přijede na dovolenou? - ZDE

---

Reportáže Aktuálně.cz z Řecka vznikají s přispěním cestovní kanceláře Blue Style - stránky CK ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy