Brno - Jak se asi usmívá embryonální kmenová buňka? A usmívá se vůbec? Prý ano. Alespoň podle vědců z celé Evropy, kteří uspořádali putovní výstavu fotografií embryonálních kmenových buněk.
Ta právě dorazila z Finska. Jediným místem, kde je v Česku k vidění, je atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a její název v češtině znamená Úsměv kmenové buňky.
Krásu tady vědci ukazují na jednom z nejkontroverznějších odvětví moderní vědy. Výzkum embryonálních kmenových buněk je v mnoha zemích úplně zakázán.
"Jsou to vlastně vědecké fotografie pro vědecké účely. Ale vypadají pěkně a dají se umělecky popsat. Chceme lidem ukázat, že i věda může být krásná," uvedl český vědec Petr Dvořák, jehož tým se výzkumem embryonálních kmenových buněk zabývá.
Embryonální kmenové buňky vznikají z nepoužitých několikadenních lidských zárodků z klinik pro umělé oplodnění. Embryo se odběrem kmenových buněk zničí, a to právě vyvolává etické rozpory.
Fotografie pořízené v laboratořích na výzkum kmenových buněk vybrali vědci tak, aby se líbily. K vidění tak jsou buňky vypadající jako květiny, letící čarodějnice, duch nebo hvězdné nebe.
Množství vystavených fotografií pochází od domácích autorů. Petr Dvořák se svým týmem totiž působí právě v Brně.
"Lidé mají výzkum kmenových buněk spojen s etickým problémem," připouští Dvořák.
"Zároveň ale mnoho z nich očekává, že jednou budou buňky využity pro terapeutické účely," dodává.
Dvořákova Laboratoř molekulární embryologie funguje od roku 1990. Její členové se snaží pochopit molekulární mechanismy kmenových buněk.
Patří mezi dvacet výzkumných týmů sdružených do evropského projektu Estools. Kromě výzkumu se projekt zabývá také etikou výzkumu kmenových buněk.
Do konce roku výstavu uvidí ještě lidé v Budapešti, Římě, Sheffieldu a Rijece. Putovat Evropou bude až do roku 2010.