Velkoměsto se proměnilo v pouštní město, zastavila se doprava a lidé zůstali uvězněni ve svým domovech.
Podle oficiálního indexu kvality ovzduší vystoupala v Sydney hodnota škodlivin ve vzduchu na 4 164 bodů. Přičemž za hazardní a život ohrožující je považována úroveň přesahující "pouhých" 200 bodů.
Podle deníku The Australian způsobila bouře obrovské škody na zemědělské půdě, odnesla totiž tisíce tun té nejkvalitnější zeminy.
Oblak se vytvořil u města Broken Hill, kde museli z bezpečnostních důvodů uzavřít zinkový důl, a přesunul se přes tisíc kilometrů na východ do Sydney, které obarvil doruda, jak je běžné v poušti při písečné bouři.
Kolem poledne pozorovali neobvyklý jev i ve státě Queensland.
Tyto prašné bouře nejsou v Austrálii ničím překvapivým, jde o nejsušší lidmi obydlený kontinent na světě. Nicméně dosud se vždy odehrávaly pouze ve vnitrozemí; je naprosto výjimečné, aby se dostaly až k pobřeží.
Bouře přišla v okamžiku, kdy se Austrálie potýká s jedním z nejničivějších období sucha v historii. Meteorologové se domnívají, že jde o důsledky klimatického jevu El Nino.
Světové agentury popisují, jak se v Sydney zastavil nyní život. Odkloněny byly veškeré lety směřované na místní mezinárodní letiště, zastavila se lodní přeprava. Prašná bouře vyřadila z provozu dokonce i hlásiče požárů.
Policie žádá řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, neboť "viditelnost byla dramaticky snížena".
Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo občany, aby zůstali doma. A to nejméně dva dny: Dá se očekávat, že ještě ve čtvrtek nebude ve městě dýchatelno. Agentura Reuters uvedla, že na 200 lidí vyhledalo kvůli potížím s dýcháním lékařské ošetření.
"Upřímně varujeme děti, starší občany, těhotné ženy a osoby s nemocemi srdce a plic, aby vycházeli. Prach zvyšuje riziko prudkého zhoršení stavu," citovala Reuters Waynea Smithe ze zdravotnického odboru státu New South Wales.