Přehledně: Nobelovu cenu si převezmou kolumbijský prezident i kritik Trumpa

Michelle Hansen Michelle Hansen
10. 12. 2016 8:54
Ekonomové, chemici i kolumbijský prezident. Ti a někteří další v sobotu oficiálně převezmou letošní Nobelovy ceny. Prestižní ocenění dostanou ve švédském Stockholmu, zemi zakladatele této prestižní ceny Alfréda Nobela. Má to ale jednu výjimku v případě Nobelovy ceny za mír. Tu její laureáti dostávají na radnici v norském hlavním městě Oslo. Každý z oceněných Nobelovou cenou získá v přepočtu 23 milionů korun. Ocenění se udělují za chemii, fyziku, ekonomii, lékařství, literaturu a mír.
Foto: Reuters

Nobelova cena míru - kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

"Za jeho velké úsilí ukončit víc než padesát let dlouhou občanskou válku."

Juan Manuel Santos je kolumbijským prezidentem od srpna 2010. Výrazně se podílel na vyjednání mírové smlouvy mezi kolumbijskou vládou a marxisticky orientovanými povstalci z hnutí Revoluční síly Kolumbie (FARC). 

Podle Nobelovy nadace přišlo během padesátileté občanské války v zemi přes 220 000 lidí o život, asi šest milionů dalších muselo utéct z domovů. 

"Pokud srovnáte jiné mírové smlouvy moderní historie, zjistíte, že tato je nejkomplexnější a nejucelenější," prohlásila známá novinářka CNN Christiane Amanpourová.

"Už nebude žádná nová oběť, ani jediná oběť. Začneme budovat stabilní a trvalý mír," řekl kolumbijský prezident Santos britskému deníku The Guardian.

 

Právě se děje

Další zprávy