Orsay - Kaviár volně žijícího jesetera - drahá exkluzivní pochoutka, která může stát za tím, že tato ryba v Kaspickém moři úplně vyhyne. Ale je mezi kaviárem z divokého a chovného jesetera opravdu rozdíl? Nebo je za preferencí toho prvního jen snobství konzumentů? Vědci provedli pokus.
Franck Courchamp a Agnes Gaultová z Pařížské univerzity v Orsay studovali preference kaviáru jak mezi konzumenty, kteří jej pojídají pravidelně, tak mezi náhodnými ochutnávajícími v supermarketech. Všem nabízeli dva vzorky: jeden jako z divokého jesetera, druhý z chovného. Jenže ve skutečnosti pocházely z chovné ryby oba.
Chovný jeseter? Nezájem
Ještě před ochutnávkou vědci zjistili, že návštěvníci recepcí preferují v 57 procentech případů kaviár z jesetera žijícího volně. Chovnou alternativu si nevybral nikdo. Při samotném testu zachutnala "divoká varianta" sedmdesáti procentům konzumentů.
V supermarketech byla situace obdobná, před ochutnávkou si kaviár volně žijící ryby vychvalovalo 52 procent respondentů, 74 procent lidí si své preference potvrdilo poté, co kaviár ochutnali.
Větší blahobyt, víc kaviáru
Studie tak naznačila, co by se mohlo stát, až si i lidé, kteří ještě běžně kaviár nekonzumují, tuto lahůdku budou moci dopřávat. Rostoucí blahobyt by mohl mít pro populace volně žijících jeseterů fatální následky. Výzkum tak ukázal, že ačkoliv existuje alternativa, při níž volně žijící populace ryb decimovány nebudou, hlad po jejich kaviáru je stále velký a bude zřejmě ještě růst.
V roce 2006 byl Konvencí mezinárodního trhu s ohroženými druhy (CITES) vydán roční zákaz zpracování kaviáru divokých ryb, ten však vybíjení volně žijících jeseterů zastavit nedokázal. Při současném tempu by podle některých odhadů mohla populace jeseterů v roce 2012 z Kaspického moře zcela zmizet - i kvůli snobským choutkám účastníků recepcí.
Přečtěte si také:
Kolik znají lidé mořských živočichů? Soupis je na webu
Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert