Komise poslanců si kvůli odposlechům zve ředitele BIS

ČTK ČTK
25. 3. 2012 15:38
Exministr vnitra František Bublan to řekl v České televizi
František Bublan
František Bublan | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní komise pro kontrolu BIS se bude v úterý zabývat původem odposlechů telefonátů bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška. Pokud se ukáže, že je pořídili zpravodajci, bude členy komise zajímat, zda BIS nepochybila a informovala premiéra a proč se případ nevyšetřoval.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl člen komise a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Podle něj chtějí sociální demokraté iniciovat vznik skupiny zástupců všech stran, která by připravila nová pravidla kontroly zpravodajských služeb.

Zveřejněné odposlechy hovorů mezi Bémem, Janouškem a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou dokazují lobbistův vliv na politiku a prodej majetku města.

Podle MF Dnes, která případ otevřela, pořídila odposlechy s povolením soudu BIS a o dva roky později je získala bezpečností agentura ABL, kterou dřív vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. 

Sněmovní komise už dostala od BIS podklady k odposlechům, v úterý by jí postup měl vysvětlit šéf služby Jiří Lang.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy