Komise poslanců si kvůli odposlechům zve ředitele BIS

ČTK ČTK
25. 3. 2012 15:38
Exministr vnitra František Bublan to řekl v České televizi
František Bublan
František Bublan | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní komise pro kontrolu BIS se bude v úterý zabývat původem odposlechů telefonátů bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška. Pokud se ukáže, že je pořídili zpravodajci, bude členy komise zajímat, zda BIS nepochybila a informovala premiéra a proč se případ nevyšetřoval.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl člen komise a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Podle něj chtějí sociální demokraté iniciovat vznik skupiny zástupců všech stran, která by připravila nová pravidla kontroly zpravodajských služeb.

Zveřejněné odposlechy hovorů mezi Bémem, Janouškem a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou dokazují lobbistův vliv na politiku a prodej majetku města.

Podle MF Dnes, která případ otevřela, pořídila odposlechy s povolením soudu BIS a o dva roky později je získala bezpečností agentura ABL, kterou dřív vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. 

Sněmovní komise už dostala od BIS podklady k odposlechům, v úterý by jí postup měl vysvětlit šéf služby Jiří Lang.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy