Klausův projev na zasedání Valného shromáždění OSN

ČTK ČTK
23. 9. 2011 17:00
Prezident Václav Klaus promluvil v OSN na zasedání, kde Palestinci požádali o samostaný stát
Václav Klaus při projevu.
Václav Klaus při projevu. | Foto: Reuters

Dokument - Plný text dnešního projevu českého prezidenta Václava Klause na 66. zasedání Valného shromáždění OSN:

Pane předsedo,

dovolte mi poblahopřát vám k vašemu zvolení do velmi důležité pozice nejvyššího představitele 66. zasedání Valného shromáždění OSN.

Excelence, drazí kolegové, dámy a pánové,

před několika dny si New York a celý svět připomněly desáté výročí tragických událostí z 11. září. Chtěl bych využít této příležitosti, abych vzdal poctu všem obětem, stejně jako hasičům a dalším záchranářům, kteří zahynuli v souvislosti s útoky z roku 2001. Neměli bychom na ně zapomenout.

Hlavní téma navržené pro 66. zasedání - řešení sporů mírovými prostředky - je samotným jádrem Charty OSN a mohu vás ubezpečit, že je také jádrem principů zahraniční politiky země, kterou mám tu čest zastupovat, České republiky.

Před devatenácti lety byl poklidně vyjednán rozpad Československa zevnitř - bez potřeby vnějšího zprostředkování. Naše zkušenost říká, že pokud mají být touhy nějaké země po suverenitě a svobodě nebo spory mezi zeměmi vyřešeny trvale a přijatelně pro jejich obyvatele, řešení musí vzejít v první řadě z regionu samotného a z jednání dotyčných zemí.

Ve stejném duchu je Česká republika - co se týká nejdůležitější otázky tohoto zasedání Valného shromáždění OSN - přesvědčena, že je nutné, aby obě strany izraelsko-palestinského sporu samy hledaly cestu vpřed. Souhlasím s prezidentem Obamou, že neexistuje zkratka k ukončení konfliktu, který trval desetiletí. Je třeba, aby obě strany zaujaly inovativní přístup a překonaly některá stará, neflexibilní a rigidní schémata uvažování. Je třeba, aby obě strany vyjednávaly a hledaly vyvážené řešení, které bude trvalé. Takové řešení nemůže vzejít z jednostranných kroků, ani z těch vynucených OSN, ani z těch kroků, které udělá jen jedna strana sporu.

Česká republika úspěšně dokončila přechod od komunismu k demokracii a s touto zkušeností přejeme zemím severní Afriky, aby udělaly pokrok stejným směrem. Víme, že to je složitá cesta. Odstranění několika předních politiků není klíčový moment tolik potřebné systémové změny. Když v Evropě před více než dvaceti lety padla železná opona, mluvil jsem o třech vzájemně propojených podmínkách úspěšné transformace: mít jasnou a transparentní představu, kam se chceme dostat, mít uskutečnitelnou strategii jak se tam dostat a být schopni motivovat obyvatele země, aby to podporovali. U některých zemí severní Afriky stále nevidím splnění těchto podmínek. Tím, že to říkám, chci zdůraznit, že na systémové změně se nelze dohodnout na předem připravených mezinárodních konferencích a nelze je zprostředkovat nebo pasivně "převzít" jako zahraniční investici. Je to domácí úkol a je to posloupnost politik, ne jedna politická změna provždy.

Je tu však něco, co můžeme udělat. Můžeme a měli bychom zvýšit úsilí ve spolupráci se zeměmi severní Afriky. Neměli bychom zapomínat, že svoboda a trh se vzájemně doplňují. Naše vztahy - a teď mluvím především o nás, členských státech EU - se zeměmi severní Afriky by měly být založeny na volném trhu, což znamená trh jen s minimální regulací a s minimem jakýchkoli standardů. Prosperita v zemích severní Afriky je garancí stability a je také podmínkou pro zabránění růstu migrace do zemí jižní a západní Evropy.

Rád bych se zmínil o další oblasti, kterou vnímám jako klíčovou, a to je jaderná energie. Vítám skutečnost, že generální tajemník OSN vyzval ke zvláštní schůzi o tomto tématu. Česká republika věnuje maximální pozornost jaderné bezpečnosti a podporuje další rozvoj jaderné energetiky. To, co se stalo letos v březnu v Japonsku, byla velká přírodní katastrofa a bezpochyby je třeba se z ní poučit. Hlavní poučení je evidentní. I pobřežní oblasti považované za seizmicky stabilní pro výstavbu měst mohou být postiženy zemětřeseními daleko pod mořem a jaderné elektrárny by měly být stavěny v oblastech, které jsou nejméně náchylné k tomu, aby je poškodila přírodní pohroma.

Poté, co vlna cunami zasáhla elektrárnu ve Fukušimě, se nicméně některé vlády rozhodly nestavět nové jaderné elektrárny a některé se dokonce rozhodly opustit jadernou energii jako takovou. Za Českou republiku říkám, že to, co se stalo ve Fukušimě, podle nás v žádném případě nezpochybňuje argumenty pro jadernou energetiku. Tyto argumenty jsou silné, ekonomicky racionální a přesvědčivé. Jaderná energetika je dnes stabilní, legitimní a v některých zemích nenahraditelný zdroj energie.

Pane předsedo, dovolte mi uzavřít tím, že Česká republika nadále podporuje velmi potřebnou reformu Rady bezpečnosti. Svět se od doby, kdy byla podepsána Charta OSN, významně změnil. Nové země musejí převzít větší zodpovědnost za tuto organizaci a za její financování.

Česká republika letos předsedá výkonnému výboru Programu OSN pro rozvoj, který podporuje projekty ve 177 zemích světa. Podporujeme tento program, ale chceme zdůraznit, že je třeba nejprve odstranit všechny druhy nepotřebných bariér, standardů, regulací a dalších překážek v rozvojovém světě, aby se rozvojové země mohly rozvíjet.

Pane předsedo, přeji vám úspěch ve vašem úřadu a rád bych vás ujistil, že Česká republika bude nadále aktivním členem OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy