K Zemi míří kometa, cestou se rozpadá

Martina Vacířová
22. 3. 2006 0:00
Praha - Kometa Schwassmann-Wachmann 3 bude Zemi nejblíže 12. května 2006 ve vzdálenosti necelých 12 milionů kilometrů. Bude ji možné pozorovat triedrem. Pokud se ovšem do té doby nerozpadne.

Podle astronomky Jany Tiché z observatoře na Kleti kometu objevili Arnold Schwassmann a Arno Wachmann z německé observatoře v Hamburgu-Bergedorfu v květnu 1930. Měla mlhavý vzhled a proletěla ve vzdálenosti 9,25 milionů kilometrů od Země. Astronomové ji pozorovali až do srpna 1930, některým se jevila jako těleso se dvěma ohony.

Při následujících osmi návratech ji nikdo nepozoroval. Zaznamenala ji až v roce 1979 australská observatoř v Perthu. Kolem Slunce oběhne kometa jednou za 5,36 roku.

Kometa je zajímavá také štěpením svého jádra, což může mít velký vliv na její jasnost. Zřejmě nejzajímavější byl její návrat v roce 1995, kdy se nejprve výrazně zjasnila a několik měsíců poté u ní astronomové zaznamenali tři jádra.

"Úlomky se od hlavního jádra postupně vzdalují a zároveň se mnohdy rozpadají, protože materiál kometárního jádra je dosti křehký. Proto se mohou úlomky "poztrácet", z takového poztráceného kometárního materiálu pak mohou vznikat meteorické roje," vysvětluje Tichá.

Jak dlouho tuto kometu astronomové pozorují?

"Kometa Schwassman-Wachmann 3 je periodická, a k Zemi se tedy vrací opakovaně. Pozorovali jsme ji už při jednom z předchozích návratů v roce 1996. Při nynějším návratu ji pozorujeme od ledna 2006, samozřejmě pokud je dobré počasí," říká astronomka Jana Tichá.

Komety se k Zemi příliš často nepřibližují. V poslední době byla nejblíže kometa Hyakutake, v roce 1996 se přiblížila na 15 milionů kilometrů, letos ji však překonává právě kometa Schwassmann-Wachmann.

"Bude to velmi výhodné pro astronomická pozorování, ale nikterak nebezpečné pro Zemi," říká astronomka.

Zatmění slunce na konci března

"K hezkým úkazům patří zatmění slunce a měsíce, pozorovatelná i bez dalekohledu. Poslední částečné zatmění slunce v říjnu 2005 u nás propršelo a tak se těšíme na další, které nastane vlastně už za pár dnů - 29. března 2006," upozorňuje Jana Tichá.

Jasné komety - vlasatice - patří mezi vzácné úkazy na obloze. Pouhým okem byly viditelné na jaře 1996 již zmíněná kometa Hyakutake a o rok později kometa Hale-Bopp.

Podle slov astronomky Tiché jsou vzácnými a krásnými úkazy v našich zeměpisných šířkách i polární záře, které mají podobu třpytících se červenavých či červeno-zelených oblak nebo závěsů.

"Pozorovatelné pouhým okem byly například v dubnu 2000 a v listopadu 2003," upřesňuje Jana Tichá z observatoře na Kleti, která nedávno získala novou kupoli.

Více podrobností o pozorování těles na obloze naleznete na stránkách www.komety.cz a www.planetky.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy