Praha - Přístroj, který zjistí nebezpečné bakterie v mléku, ale také třeba v krvi a dalších tekutinách, vyvíjejí za podpory peněz z Evropské unie vědci z České republiky a dalších zemí.
Prototyp zařízení o velikosti krabice od dětských bot představili řešitelé projektu v Praze novinářům. Jejich současná představa je taková, že aparatura bude analyzovat mléko od nemocných krav trpících zánětem vemene (mastitidou). Během jediného dne zařízení stanoví, která z možných bakterií zánět způsobila, takže bude možné proti ní nasadit vhodná antibiotika. Nyní trvá analýza několik dnů, protože je nutné bakterie nejdříve kultivovat, aby se pomnožily, a pak teprve je možné je rozpoznat.
"Polovina krav v Británii má někdy mastitidu, a v ostatních evropských zemích je to podobné. U každé nemocné dojnice to představuje 150 až 200 liber (4500 až 6000 korun), což jsou náklady na léčení a také ztráta na produkci mléka, či za vyřazení dojnice ze stáda," řekl Tim Brigstocke z Asociace britských zemědělců produkujících mléko.
"Možné finanční úspory díky našemu projektu by mohly být enormní," dodal Joao Encarnacao z Katalánského výzkumného ústavu.
Bez nároků na ošetřovatele
Čtyřletý evropský projekt, nazvaný PATHOMILK, který koncem letošního roku skončí, zkoumal několik cest, jak nebezpečné mikroorganismy v mléku rozpoznat. Dvaadvacet zúčastněných institucí a firem ze Španělska, Itálie, Portugalska, Británie, Kypru, Maďarska, Slovenska a Česka nakonec usoudilo, že nejslibněji vypadá postup navržený Ústavem fotoniky a elektroniky Akademie věd v Praze, a na jeho využití tedy nyní pracují.
"Vzorek mléka se nejdříve upraví za pomoci chemikálií a také tlaku a protřepávání," popisuje docent Jiří Homola z ústavu fotoniky. Rozlámaná DNA bakterií se přichytí na dodané látky na povrchu. Pak na ně přístroj svítí světlem blízkým laserovému (ze superluminiscenční diody) a podle indexu lomu odraženého světla zařízení pozná, od jaké sekvence DNA se světlo odráželo, neboli jaké bakterie v mléku jsou.
"Naše představa je taková, že bychom měli přístroj dotáhnout do podoby, kdy ošetřovatel dobytka nemusí při analýze dělat žádnou složitou činnost - prostě do přístroje vloží vzorek mléka, a zařízení samo udělá všechno potřebné a oznámí výsledek," popisuje docent Homola.
Teprve budoucnost ukáže
Do té doby je ovšem ještě daleko. Jestli se vyvíjený biosenzor skutečně bude zemědělcům a veterinářům hodit, se v praxi ukáže teprve v příštích letech.
Jeho autoři však doufají, že princip zařízení půjde uplatnit nejen při analýze bakterií v mléku, ale také třeba i při hledání nebezpečných mikroorganismů v krvi zvířat i při diagnostice onemocnění lidí.