Foto: Jeruzalémská synagoga letos oslaví 111 let od otevření. Snoubí v sobě maurský sloh a secesi

Foto: Jeruzalémská synagoga letos oslaví 111 let od otevření. Snoubí v sobě maurský sloh a secesi
Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga stojí v Jeruzalémské ulici naproti budově Střední umělecké školy textilních řemesel. Hlavní průčelí zdobí velký islámský oblouk s rosetovým oknem a biblickým veršem: "Toto je brána Hospodinova, skrze ni vcházejí spravedliví" (Žalm 118:20)
Střední arkádu vstupního portiku lemuje biblický verš: "Což nemáme my všichni jednoho otce? Což nás nestvořil jeden Bůh?" (Malachiáš 2:10).
Synagoga v sobě snoubí maurský sloh a secesi.
Secesní lustr v popředí islámských oblouků.
Foto: Adam Hecl
Adam Hecl
1. 7. 2017 16:15
Jeruzalémská synagoga v Jeruzalémské ulici je zajímavým příkladem secesní stylizace maurského slohu. Projekt vypracoval roku 1903 vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, otevřena byla pak o tři roky později. Na komentované prohlídce se otevřela veřejnosti. Podívejte se, co skrývá uvnitř.
 

Právě se děje

před 1 minutou

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy