Foto: Jeruzalémská synagoga letos oslaví 111 let od otevření. Snoubí v sobě maurský sloh a secesi

Foto: Jeruzalémská synagoga letos oslaví 111 let od otevření. Snoubí v sobě maurský sloh a secesi
Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga stojí v Jeruzalémské ulici naproti budově Střední umělecké školy textilních řemesel. Hlavní průčelí zdobí velký islámský oblouk s rosetovým oknem a biblickým veršem: "Toto je brána Hospodinova, skrze ni vcházejí spravedliví" (Žalm 118:20)
Střední arkádu vstupního portiku lemuje biblický verš: "Což nemáme my všichni jednoho otce? Což nás nestvořil jeden Bůh?" (Malachiáš 2:10).
Synagoga v sobě snoubí maurský sloh a secesi.
Secesní lustr v popředí islámských oblouků.
Foto: Adam Hecl
Adam Hecl
1. 7. 2017 16:15
Jeruzalémská synagoga v Jeruzalémské ulici je zajímavým příkladem secesní stylizace maurského slohu. Projekt vypracoval roku 1903 vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, otevřena byla pak o tři roky později. Na komentované prohlídce se otevřela veřejnosti. Podívejte se, co skrývá uvnitř.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy