Foto: Jeruzalémská synagoga letos oslaví 111 let od otevření. Snoubí v sobě maurský sloh a secesi

Foto: Jeruzalémská synagoga letos oslaví 111 let od otevření. Snoubí v sobě maurský sloh a secesi
Jeruzalémská (Jubilejní) synagoga stojí v Jeruzalémské ulici naproti budově Střední umělecké školy textilních řemesel. Hlavní průčelí zdobí velký islámský oblouk s rosetovým oknem a biblickým veršem: "Toto je brána Hospodinova, skrze ni vcházejí spravedliví" (Žalm 118:20)
Střední arkádu vstupního portiku lemuje biblický verš: "Což nemáme my všichni jednoho otce? Což nás nestvořil jeden Bůh?" (Malachiáš 2:10).
Synagoga v sobě snoubí maurský sloh a secesi.
Secesní lustr v popředí islámských oblouků.
Foto: Adam Hecl
Adam Hecl
1. 7. 2017 16:15
Jeruzalémská synagoga v Jeruzalémské ulici je zajímavým příkladem secesní stylizace maurského slohu. Projekt vypracoval roku 1903 vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, otevřena byla pak o tři roky později. Na komentované prohlídce se otevřela veřejnosti. Podívejte se, co skrývá uvnitř.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro díky domácí výhře 3:0 nad Lichtenštejnskem. Dva góly dal nejlepší střelec výběru Teemu Pukki.

před 25 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy