Fotografie vyprávějí příběhy rostlin

Josef Tuček
4. 11. 2008 22:14
V Praze byly představeny nejhezčí soutěžní snímky
Mucholapka podivná (Dionaea muscipula), snímek Jakuba Štěpána získal druhou cenu v kategorii junior.
Mucholapka podivná (Dionaea muscipula), snímek Jakuba Štěpána získal druhou cenu v kategorii junior. | Foto: Jakub Štěpán

Praha - Nejzajímavější fotografie z rostlinného světa získaly ocenění poroty v soutěži Rostlina s příběhem.

"Rostliny jsou krásné. Jejich svět se ale může zdát na první pohled málo akční, a tudíž poněkud nudný. To je ale velký omyl," tvrdí Jan Kolář z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd, který soutěž inicioval. "Když je člověk jen trochu zvídavý, zjistí, že se ve světě rostlin odehrávají pozoruhodné věci."

A právě ty zachycovaly soutěžní snímky, doprovázené krátkým textem o tom, čím je právě fotografovaný objekt pozoruhodný. Příspěvků do soutěže se nakonec sešlo celkem 856.

Nejpoutavější z nich jsou v rámci právě probíhajícího Týdne vědy a techniky až do pátku vystaveny v budově Akademie věd na Národní třídě číslo 3 v Praze. Výstava pak bude putovat po dalších místech republiky, nicméně nejkrásnější fotografie jsou k vidění i na stránce organizátorů soutěže.

Kdo zvítězil?

Cycas thouarsii.
Cycas thouarsii. | Foto: Jaroslav Vogeltanz
1. cena v kategorii Veřejnost
Jaroslav Vogeltanz
: Cycas thouarsii
Cykas Cycas thouarsii je dnes považován na základě studia chromozomů za nejstarší druh cykasu. Tento mohutný až 10 metrů vysoký druh cykasu obývá naši Zemi pravděpodobně již 140 milionů let. Cykasy jsou nazývány živými fosiliemi, protože od svého vzniku se téměř nezměnily.
Kapsule.
Kapsule. | Foto: Viktor Sýkora
1. cena v kategorii Vědec
Viktor Sýkora: Kapsule
Semena rostlin mají jediný účel - umožnit vznik další generace a zajistit přežití druhu. Zárodek nové rostliny a zásoba živin potřebná pro vyklíčení se nacházejí uvnitř ochranných obalů, které jim umožňují přežití i v extrémních podmínkách. Ale kromě účelnosti jsou semena stejně jako ostatní součásti přírody i krásná. A my se o tom dnes můžeme přesvědčit s použitím nejmodernější techniky - skenovacího elektronového mikroskopu.
Ginkgo biloba
Ginkgo biloba | Foto: Renata Mirková
1. cena v kategorii Junior
Renata Mirková: Rozšiřte si cévy
Je to nejspíše jediná žijící fosílie, která se nazývá Ginkgo biloba, neboli jinan dvoulaločný. Výtažky z listů mají blahodárné účinky, které tradiční čínská medicína používá na pět tisíc let. U nás se však výtažek z jinanu dvoulaločného těší oblibě až v posledních letech. Také není divu, že je oblíbený už i u nás, protože látky obsažené v ginkgu rozšiřují cévy, zejména v tělních perifériích, a také zvyšují koncentraci a celkovou mentální svěžest.
 

Právě se děje

Další zprávy