Praha - Někdy jednou, jindy až třikrát za měsíc sbalí přístroje a vyrazí v noci za město pozorovat nebe. A taky je fotit.
"Z hvězdárny by to ani nešlo. Observatoře bývají v hustě obydlených oblastech, a tam při pozorování překáží světlo z měst. Musím do polí, anebo ideálně do hor," vypráví Martin Myslivec. Astronom, který o víkendu převzal titul Astrofotograf roku 2007. Udělila mu jej na svém celostátním setkání v Praze Kolovratech Česká astronomická společnost.
Hodně požadavků na dobrou noc
Pětatřicetiletý Martin Myslivec (jeho webovou stránku najdete zde) bydlí v Hradci Králové a fotografování nebeských objektů se věnuje jako čirý nadšenec. Pracuje jako konstruktér a programátor elektronických přístrojů v rodinné firmě pro výrobu zdravotnické techniky.
Za svým vesmírným koníčkem může, jen když se sejde hned několik příznivých okolností: musí mu vybýt čas, nesmí být zataženo, nesmí svítit Měsíc, a pokud možno by ani neměl foukat vítr. To není podmínka pro astronomovo pohodlí, ale kvůli tomu, aby větrné poryvy ani trochu netřásly dalekohledem.
K němu má připojenou kameru, a vesmír tedy nepozoruje přímo jeho okulárem, nýbrž ze záběrů přenesených na obrazovku notebooku.
"Beru si s sebou obvykle ještě další dalekohled, to abych se na oblohu mohl podívat i přímo," dodává.
Červenec a září bodovaly
Snímky, které Martin Myslivec tímto způsobem pořídil, vyhrály loni dvakrát cenu astronomická fotografie měsíce.
V červenci ocenění získal za snímek mladé hvězdy v mlhovině Kosatec.
Podrobněji čtěte: Vesmírný tyglík rodí hvězdné batole v prachovém závoji |
Za měsíc září to pak byl snímek pořízený z Orlických hor. Je na něm velká mlhovina v Andromedě, tedy galaxie ležící od nás v obrovské vzdálenosti dvou a půl miliónu světelných let. Co je zajímavé, rychlostí 310 km/s se přibližuje k naší domovské Galaxii.
Je to tedy útvar, který nás kanibalsky pohltí. Ale až za hodně dlouho. "Asi za dvě miliardy let, tedy ještě v době aktivního života našeho Slunce, se obě galaxie přiblíží a proletí velkou rychlostí těsně kolem sebe. Poté se na svých drahách obrátí a za další tři miliardy let splynou do jedné, pravděpodobně eliptické galaxie," popisuje Marcel Bělík z České astronomické společnosti.
No, na to je ještě naštěstí času dost.
Podrobněji čtěte:
Krásná, ale kanibalská galaxie se stala snímkem měsíce
Rady i pro jiné
Zatím se můžeme pokochat krásným obrázkem. Právě ten vynesl Martinu Myslivcovi ještě jedno velké uznání: titul Astrofotograf roku 2007.
Porota z české astronomické společnosti mu jej udělila s přihlédnutím k tomu, že Martin Myslivec často vystupuje na diskusních fórech věnovaných astronomické fotografii a rozdává své rady a náměty takřka na potkání.
To aby si i jiní mohli užít radosti z vlastních snímků vzdáleného vesmíru.
Další oceněné snímky astronomické soutěže z loňského roku můžete vidět zde. | |
Vítězné snímky z letošního roku můžete vidět zde. | |
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte zde. |