Zdravý spánek: Důležitá součást pohodlného bydlení

Magda Krajmerová
10. 1. 2008 12:41
Zatímco ostatní spí, jako když je do vody hodí, vy jste celou noc nezamhouřili oka a ptáte se: čím to je?
Foto: Ludvík Hradílek

Infobox

TIP: Navštivte sekci Reality, která se zabývá bydlením a jeho financováním. Klikněte ZDE!

Možná za to nemůže měsíc v úplňku ani stres v práci, ale místo, ke spíte. Počínaje postelí a cíchami povlečení peřin konče. Jak si tedy správně vybavit ložnici?

Poloha ložnice

Pro ložnici zvolte nejtišší a nejtmavší místnost v bytě. Ideální je, když před okny nestojí pouliční lampa a pokud není vyhnutí, pořiďte na okna kvalitní zatemnění (žaluzie, rolety, závěsy).

Nezapomeňte také na to, že má být ložnice dobře větratelná. Na čem a jak spát Jestli je postel lakovaná, dýhovaná či ze smrkového masivu, není pro spaní rozhodující. Podstatný je kvalitní lamelový nebo ještě lépe polohovatelný rošt a správně zvolená matrace.

Tyto dva prvky garantují, že vás nebudou bolet záda. Výběr by se neměl řídit peněženkou, ale hmotností těla. Roli hraje i věk (děti se potí více než dospělí, staří lidé většinou tráví v posteli delší dobu apod.).

Postel má mít dostatečnou velikost (90x200 či 100x200 cm v případě jednolůžka) a výšku (45 až 55 cm).

Minimální výška matrace s pružinovou kostrou je 160 mm, polyuretanové 140 mm. Matrace se musí s roštem doplňovat. Důležité je změkčení lehací plochy a snímatelný prací potah.

Peřiny a peřinky

Potíte se v posteli, kýcháte, kašlete nebo máte vyrážku? Zbavte se starých peřin! Obsahují totiž prach, pot, zbytky kůže a vlasů a roztoče. Pořiďte si rovnou hned dvě pokrývky: silnější (zimní) a lehčí (letní). Moderní péřové deky jsou sice prací, ovšem vyžadují pračky s velkým objemem.

Přikrývek plněných syntetickým rounem je spousta. Také škála zdravotních polštářů je velmi bohatá, můžete vybírat z různých formátů, plnění i tvarů. Přikrývky i polštáře mají omezenou životnost, po několika letech je proto vyměňte. Do čeho povlékat

Bavlna a len jsou příjemné na omak, nedráždí pokožku, nevyvolávají alergie, sají pot a v létě chladí. Levné povlečení od drahého se liší kvalitou přízně, proto byste na povlečení také neměli šetřit. Levné cíchy se nejen brzy rozpadnou a často škrábou, ale také práší neboli uvolňují mikrochomáčky příze, z níž jsou utkány.

Jejich vdechování pak může vyvolat u spáče alergii. Doporučujeme také pořídit si bavlněné, damaškové či saténové povlečení v nežehlivé úpravě, protože co investujete do kvality, ušetříte na čase a energii věnované žehlení.

Doplňky ložnice

Nebojte se pestrých barev povlečení nemusí být fádní, proč nekombinovat různé odstíny jedné barvy nebo vzory, které se hodí k vybavení a designu ložnice?

Nepostradatelná je moderní lavice či tzv. "sluha" sloužící k odkládání šatstva nacházející se v božskosti postele či rohu ložnice. Stejně důležitá je i lampička u postele. K pohodovému spacímu rituálu přispívá i taková maličkost jako župan, který by měl být volný, vzdušný, lehký a z přírodních vláken.

 

 

Právě se děje

Další zprávy