Spořicí účty mají novou jedničku. Který vydělá nejvíc?

Petr Kučera Petr Kučera
21. 1. 2011 6:15
Vyberte si nejlepší spořicí účet nebo termínovaný vklad
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bezplatné spořicí účty mají po dvou a půl měsících staronovou jedničku. Mezi bankami se na čelo žebříčku vrátila Axa. A to přesto, že nabízený úrok 1,85 procenta ročně je nižší než vloni na podzim.

Ještě vyšší úrok - dva procenta ročně - nabízí korun mBank, ale jen pro vklady do 100 tisíc. Pro dosažení 2% sazby je však nutné splnit několik podmínek, mimo jiné utratit platební kartou mBank alespoň 4000 korun měsíčně.

Banka Wüstenrot, která v listopadu nabídla nový spořicí účet s výrazně nadprůměrnou sazbou, nevydržela na čele žebříčku ani čtvrt roku. O prvenství přišla tento týden, kdy své úroky podruhé během posledního měsíce snížila.

Mezi spořením, nabízeným jako bonus pouze k placeným běžným účtům, si u stotisícového vkladu nejlépe vede nabídka pod značkou Partners. U nižších vkladů patří k nejvýhodnějším i Česká spořitelna, u vyšších pak UniCredit Bank.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad teď najdete rychle
a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

Wüstenrot má už tři různé varianty

Spořicí účet od Wüstenrot startoval v listopadu se základní sazbou 2,6 % a ve zvýhodněné variantě (při nevybírání vkladu po určitou dobu) nabízel až 3% úrok, tedy výrazně nad průměrem trhu.

Těsně před Novým rokem však základní sazba spadla na dvě procenta. A po dalších třech týdnech nyní klesla na 1,8 %.

Dosavadním klientům nicméně banka ponechala starší, tedy vyšší úroky. V praxi tak vedle sebe nabízí tři různé varianty spořicího účtu, nově si lze objednat jen ten "nejnižší". Také sazby na starších účtech ale může banka kdykoliv změnit.

Výjimkou jsou pouze lidé, kteří si sazbu takzvaně zafixovali díky závazku, že si peníze po určitou dobu nevyberou. Těm banka nadále garantuje původní sazbu až do konce smluveného období.

Novým klientům (při objednávce od 17. ledna) však Wüstenrot toto úrokové zvýhodnění snížila. Kdo se rozhodne zafixovat vklad na jeden rok, tedy nebude po dobu 12 měsíců z účtu vybírat, získá bonus 0,2 procentního bodu (dosud 0,4). Při fixaci na devět měsíců se k základní sazbě připočte 0,15 bodu (dosud 0,3), na šest měsíců 0,1 (dosud 0,2) procenta a na tři měsíce 0,05 procenta (dosud 0,1).

Zmíněnou základní sazbou - nyní 1,8 % - se úročí jen zůstatky nad 30 tisíc (a do pěti milionů). Pro nižší či vyšší vklady nadále platí úrok jen 0,1 %. Oproti některým konkurentům však banka uplatňuje výhodnější pravidlo, že vyšší sazbou pro zůstatky od 30 tisíc korun úročí celý vklad, nikoliv jen část přesahující tuto hranici.

Wüstenrot nově nabízí také bezplatný běžný účet, jeho funkce jsou ale zatím dost omezené (podrobněji v tomto článku).

Nové jedničky? Záleží na podmínkách

Axa je tedy znovu jedničkou pro klienty, kteří chtějí spořicí účet zdarma (tedy bez nutnosti současně platit za běžný účet), s možností okamžitého výběru a bez komplikujících podmínek.

Vloni v únoru vstupovala na trh se základní sazbou 2,5 % ročně, od června ji snížila na 2,0 % a od letošního ledna na 1,85 %.

Zmíněná sazba platí pro vklady do jednoho milionu korun. Pro případnou část vkladu přesahující jeden milion naopak sazba od ledna vzrostla z dřívějších 0,5 % na 1,1 %.

Banka také od letošního roku zrušila věrnostní bonus ve výši 0,5 %, který vyplatila ke konci loňského roku klientům, jejichž průměrný zůstatek na účtu přesáhl 40 tisíc korun.

Pozor na způsob úročení

  • Sazby spořicích účtů a další podmínky jsou čím dál víc komplikovanější. Zájemci by si měli dát pozor nejen na nutnost vedení (placeného) běžného účtu u některých bank nebo rozdílné poplatky za výběr z účtu, ale také na takzvané pásmové úročení.
  • Banka například láká na sazbu až tři procenta, ta se však týká jen části vkladů přesahujících 150 tisíc korun. Nižší část vkladu je úročena třeba jen jedním procentem. Příkladem jsou účty od UniCredit Bank (Partners).
  • O trochu přehlednější je druhý typ pásmového úročení. Například u Poštovní spořitelny se vklady do 49 999 korun úročí jen 0,10 procenty, ale přesáhne-li zůstatek 50 tisíc, pak se celý vklad (nikoliv tedy jen část přesahující tuto částku) úročí 1,8 procenty.
  • I druhý zmíněný typ dokáže být záludný, pokud jej banka použije opačně. Příkladem je spoření eMax Plus od mBank, která vklady do 100 tisíc úročí dvěma procenty, vyšší vklady už ale jen 0,5 procenty. Jakmile tedy zůstatek přesáhne 100 tisíc, celý vklad - nikoliv jen tato část - se úročí výrazně méně.

Ještě o trochu vyšší úrok než u Axa lze získat u mBank. K dosažení 2% sazby je ale nutné splnit několik podmínek. Především musíte platební kartou mBank zaplatit u obchodníků nebo na internetu alespoň 4000 korun měsíčně. Zvýhodnění si musíte výslovně objednat (lze to ale jednoduše online). Navíc jakmile zůstatek překročí 100 tisíc korun, sazba spadne na podprůměrných 0,50 %.

Nadprůměrně úročený spořicí účet nabízí také malá banka Waldviertler Sparkasse von 1842. Dvěma procenty se ale úročí jen část zůstatku do 59 999 korun, zbytek pak nižšími sazbami. "Zdarma" je navíc jen k běžnému účtu, jinak přijde vedení na 20 korun měsíčně. K založení je potřeba návštěva některé ze šesti poboček na jihu Čech nebo Vysočiny.

Za jedničky na trhu lze v určitých případech nazvat i některé další banky - podle výše zůstatku zejména UniCredit (včetně značky Partners) a Českou spořitelnu.

Jejich spořicí účty jsou sice teoreticky zdarma, ale jen při současném placení za běžný účet ve stejné bance. Navíc i jejich systém úročení není pro řadu laiků na první pohled úplně přehledný.

"Výrazně zvýšila úroky" a polepšila si k průměru

Žebříček nejlepších termínovaných vkladů má - při spoření do půl milionu korun - jasného vítěze v Evropsko-ruské bance. Podle informací na webu si jej lze založit snadno, zdarma a bez omezujících podmínek.

Jak vyplývá z online kalkulačky MůjBankéř Aktuálně.cz, solidní úrok na termínovaném vkladu nabízejí také Wüstenrot a Volksbank (ve druhém případě pouze u varianty k placenému běžnému účtu).

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší spořicí účet a termínovaný vklad teď najdete rychle
a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu vyděláte!

O "výrazném navýšení úrokových sazeb na termínovaných vkladech" informovala v lednu formou tiskové zprávy také Raiffeisenbank. Klienty láká na maximální sazbu až tři procenta a na tvrzení, že "ve vybraných pásmech nabízí nejvyšší sazby na trhu".

Ve skutečnosti patří i zvýšené sazby Raiffeisenbank při spoření do půl milionu korun k průměru na trhu. Mezi špičku patří až při vkladech přes půl milionu korun, nicméně kromě Evropsko-ruské banky jí v tomto pásmu předčí i J&T Bank.

Na avizovaná tři procenta dosáhne klient Raiffeisenbank pouze v jediném případě - při vkladu nejméně půl milionu korun na čtyři roky. Ani v tomto případě ale není absolutní jedničkou na bankovním trhu.

Zkuste kampeličky

Pro toho, kdo se nebojí slova kampelička, nabízí nejvýhodnější spořicí účet i nadále Metropolitní spořitelní družstvo. A to přesto, že jeho sazba klesla od Nového roku ze 3,3 % na 2,8 %. Lepší úrok než banky nabízí také družstvo Unibon - sazba spořicího účtu zůstává na 2,2 % ročně.

Vyšší sazby než u bank nabízí kampeličky také na termínovaných vkladech, sazby se u vyšších a "delších" vkladů pohybují mezi čtyřmi a pěti procenty - kromě už zmíněných jde hlavně o záložny Artesa, WPB Capital či Akcenta.

Dodejme, že vklady v kampeličkách jsou pojištěny zcela stejně jako v bankách, tedy od letošního roku až do výše 100 tisíc eur.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Stavební spoření: Podpora klesne, pak se zase zvýší
Známe nejvstřícnější banku v Česku. Tady jsou výsledky
Drahou banku teď opustíte snadněji, slibuje nováček

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 6 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy