Spojte se a ušetřete za energie. Sdružení láká na hromadnou změnu dodavatele

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 5. 11. 2015 12:39
Lepší cenu i podmínky slibuje spotřebitelská organizace dTest lidem, kteří se zapojí do hromadné změny dodavatele elektřiny a plynu. Registrace je bezplatná a definitivní rozhodnutí mohou lidé udělat až v momentě, kdy budou znát možnou úsporu i nového dodavatele. Nová cena má být garantovaná na rok - co bude dál, teď není jisté.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Desítky tisíc domácností by mohly v první polovině příštího roku hromadně změnit dodavatele energií. Spotřebitelská organizace dTest je dnes začíná lákat na společnou změnu dodavatele elektřiny a plynu.

"V Evropě jsou podobné akce pořádané spotřebitelskými sdruženími běžné. Lidem jednak přinášejí úsporu a také lepší podmínky ve smlouvách s energetickými firmami," říká ředitel dTestu Martin Černý. Například v Rakousku takto změnilo dodavatele více jak 80 tisíc domácností v posledních třech letech.

Hromadnou změnu dodavatele v Česku už zkoušela například jednotlivá města, spotřebitelská organizace se na toto pole pouští poprvé. Podle Černého k tomu dTest vedou i podmínky, za kterých firmy lidem energii dodávají.

"Trh není transparentní a spotřebitelé mají obtíže se zorientovat v nabídce a vyhodnotit, který produkt je pro ně nejvýhodnější. Tyto bariéry mnoho spotřebitelů odrazují od změny dodavatele, a tak zůstávají u toho stávajícího, ačkoli pro ně podmínky nejsou výhodné," říká.

Jak bude celá akce probíhat? dTest spustil web ChciVyhodnejsiEnergie.cz, kde se zájemci do 10. února mohou zaregistrovat. Akce je zaměřena na spotřebitele, proto dTest stanovil maximální úroveň spotřeby elektřiny za rok na 50 MWh a u plynu 100 MWh. Podle Černého se do těchto limitů vejdou bez problémů všechny domácnosti.

Po ukončení registrací proběhne on-line aukce s přihlášenými dodavateli energií. dTest jim pro účast v aukci stanoví podmínky tak, aby ošetřil smluvní podmínky pro přihlášené spotřebitele. "Dodavatelé se zaváží například k tomu, aby v aukci nabízeli smlouvy na jeden rok bez automatického prodloužení, v nichž nebudou skryté poplatky a poplatky při řádném ukončení smlouvy," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Dodavatelé budou muset dále zajistit také kvalitní zákaznický servis prostřednictvím telefonu či e-mailu. V samotné aukci budou dodavatelé vystupovat anonymně a vyhraje ten, který nabídne nejnižší cenu.

Průběh aukce a dohadování podmínek s dodavateli bude mít na starosti nizozemská společnost Pricewise, která má zkušenosti s podobným aukcemi ze zahraničí.

V průběhu března roku 2016 pak dTest pošle zaregistrovaným lidem kalkulaci možné úspory a lidé dostanou čas se rozhodnout, zda dodavatele skutečně změní do konce dubna. Spotřebitele účast v akci nebude nic stát, dodavatelé budou dTestu platit provizi za každého získaného zákazníka.

"Vzhledem ke zkušenostem ze zahraničí očekáváme, že se do akce zapojí desítky tisíc spotřebitelů," říká Zelený.

Jak na akci dTestu reagují energetické firmy? Například ČEZ se o účast v aukci zajímá a je se sdružením v kontaktu. "Není však ještě zcela známé, jak bude poptávaný produkt vypadat a jaké budou podmínky. Ne vždy jsou aukce podle nás tím nejvýhodnějším pro zákazníka, protože nezahrnují služby a jejich kvalitu, zda například budete moci kontaktovat vítězného dodavatele, zda má kontaktní místa," říká mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Co se stane po roce, kdy budou mít lidé garantovanou vysoutěženou cenu? „Jestli budeme aukci opakovat, se rozhodneme až podle zkušeností s první aukcí. Spotřebitelé každopádně budou mít po uplynutí jednoho roku od uzavření smlouvy možnost smlouvu bez poplatků ukončit a vybrat si případně sami nového dodavatele,“ odpovídá Zelený.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy