Školní obědy zdraží o čtvrtinu, změní se i složení

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
11. 11. 2011 18:35
Kvůli obezitě školáků se změny dotknou i výživových norem

Praha - Od ledna se zvýší ceny školních obědů o čtvrtinu, důvodem je zdražování potravin kvůli vyšší dani z přidané hodnoty.

S navýšením finančních limitů na nákup potravin počítá vyhláška, kterou připravilo ministerstvo školství. Namísto průměrné ceny 27,50 tak oběd přijde na 35 korun.

Vyhláška také stanovuje, že v této ceně musejí školy kromě hlavního chodu nabízet polévku, nápoj, případně dezert.

Změny se dotknou i výživových norem, kvůli obezitě školáků už školy budou moci překročit limity ovoce a zeleniny a nedodržet limity pro množství tuků a cukrů.

Tři roky beze změny

Současné finanční limity platí od roku 2008. Oběd pro žáka prvního stupně se podle nich musí vejít do ceny 13,50 až 23 korun, nově bude stát 17 až 32,50 korun.

U dětí na druhém stupni podraží obědy z 15 až 24,50 na 19 až 34,50 korun, u středoškoláka z 16 až 26 korun na 20 až 37 korun.

V průměru o čtvrtinu podraží i snídaně, svačiny a večeře ve školkách, až o 80 procent navíc podraží svačiny pro středoškoláky. Současný limit 3,50 až pět korun byl prý totiž naprosto nedostatečný, a svačinky pro žáky starší 15 let proto budou nově stát až devět korun.

Proti obezitě

"S ohledem na stále se zvyšující dětskou obezitou je žádoucí, aby se zařízení školního stravování snažila omezovat co nejvíce spotřebu tuků a cukrů, které jsou zdrojem největšího množství nadbytečné energie," stojí také ve vyhlášce.

Jídelny se musejí řídit takzvaným spotřebním košem, kde jsou stanoveny minimální a maximální hodnoty, kolik gramů masa, mléka, vajec, zeleniny nebo ovoce má dostat dítě příslušného věku.

Nově má ale platit, že jídelny by nemusely dodržet minimální množství tuků a cukrů a nebude jim ani vytýkáno, když překročí nejvyšší stanovené normy ovoce, zeleniny a luštěnin.

Vyhláška také stanoví, že poměr živočišných a rostlinných tuků by měl být v poměru 1:1, do budoucna by ale měl převažovat rostlinný tuk.

Dětem ze sportovních tříd nebo žákům tanečních konzervatoří navíc mohou být po domluvě výživové limity, a tím pádem i cena obědů, navýšeny.

V ceně nejen hlavní chod

Vyhláška také stanovuje, že pod pojmem oběd se rozumí kromě hlavního chodu i polévka nebo předkrm, nápoj a případně i dezert, salát nebo ovoce.

"V některých stravovacích zařízeních jsou totiž obědy prodávány po jednotlivých částech a za oběd je považován pouze hlavní chod. Oběd v takových jídelnách, kdy si strávníci dokupují polévku a doplněk, potom může stát i dvojnásobek finančního limitu upraveného vyhláškou," uvádí materiál.

Nově také budou moci jídelny s celodenním provozem, například v dětských domovech a internátech, podávat studenou večeři jen dvakrát týdně.

V České republice funguje skoro 9000 školních vývařoven. Pracuje v nich 35 tisíc zaměstnanců, stravuje se zde 75 procent školáků. Vyhláška platí i pro většinu soukromých poskytovatelů školního stravování.

Fotogalerie: Tyto hračky jsou nebezpečné, úřady před nimi varují:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy