Školní obědy zdraží o čtvrtinu, změní se i složení

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
11. 11. 2011 18:35
Kvůli obezitě školáků se změny dotknou i výživových norem

Praha - Od ledna se zvýší ceny školních obědů o čtvrtinu, důvodem je zdražování potravin kvůli vyšší dani z přidané hodnoty.

S navýšením finančních limitů na nákup potravin počítá vyhláška, kterou připravilo ministerstvo školství. Namísto průměrné ceny 27,50 tak oběd přijde na 35 korun.

Vyhláška také stanovuje, že v této ceně musejí školy kromě hlavního chodu nabízet polévku, nápoj, případně dezert.

Změny se dotknou i výživových norem, kvůli obezitě školáků už školy budou moci překročit limity ovoce a zeleniny a nedodržet limity pro množství tuků a cukrů.

Tři roky beze změny

Současné finanční limity platí od roku 2008. Oběd pro žáka prvního stupně se podle nich musí vejít do ceny 13,50 až 23 korun, nově bude stát 17 až 32,50 korun.

U dětí na druhém stupni podraží obědy z 15 až 24,50 na 19 až 34,50 korun, u středoškoláka z 16 až 26 korun na 20 až 37 korun.

V průměru o čtvrtinu podraží i snídaně, svačiny a večeře ve školkách, až o 80 procent navíc podraží svačiny pro středoškoláky. Současný limit 3,50 až pět korun byl prý totiž naprosto nedostatečný, a svačinky pro žáky starší 15 let proto budou nově stát až devět korun.

Proti obezitě

"S ohledem na stále se zvyšující dětskou obezitou je žádoucí, aby se zařízení školního stravování snažila omezovat co nejvíce spotřebu tuků a cukrů, které jsou zdrojem největšího množství nadbytečné energie," stojí také ve vyhlášce.

Jídelny se musejí řídit takzvaným spotřebním košem, kde jsou stanoveny minimální a maximální hodnoty, kolik gramů masa, mléka, vajec, zeleniny nebo ovoce má dostat dítě příslušného věku.

Nově má ale platit, že jídelny by nemusely dodržet minimální množství tuků a cukrů a nebude jim ani vytýkáno, když překročí nejvyšší stanovené normy ovoce, zeleniny a luštěnin.

Vyhláška také stanoví, že poměr živočišných a rostlinných tuků by měl být v poměru 1:1, do budoucna by ale měl převažovat rostlinný tuk.

Dětem ze sportovních tříd nebo žákům tanečních konzervatoří navíc mohou být po domluvě výživové limity, a tím pádem i cena obědů, navýšeny.

V ceně nejen hlavní chod

Vyhláška také stanovuje, že pod pojmem oběd se rozumí kromě hlavního chodu i polévka nebo předkrm, nápoj a případně i dezert, salát nebo ovoce.

"V některých stravovacích zařízeních jsou totiž obědy prodávány po jednotlivých částech a za oběd je považován pouze hlavní chod. Oběd v takových jídelnách, kdy si strávníci dokupují polévku a doplněk, potom může stát i dvojnásobek finančního limitu upraveného vyhláškou," uvádí materiál.

Nově také budou moci jídelny s celodenním provozem, například v dětských domovech a internátech, podávat studenou večeři jen dvakrát týdně.

V České republice funguje skoro 9000 školních vývařoven. Pracuje v nich 35 tisíc zaměstnanců, stravuje se zde 75 procent školáků. Vyhláška platí i pro většinu soukromých poskytovatelů školního stravování.

Fotogalerie: Tyto hračky jsou nebezpečné, úřady před nimi varují:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy