Den volna pro čerstvé tatínky, slibuje vládní TOP 09

Petr Kučera Lucie Stuchlíková Petr Kučera, Lucie Stuchlíková
2. 9. 2011 11:17
Oživený plán: Místo státu zaplatí "otcovskou dovolenou" firmy a bude kratší

Praha - Čerství tatínci by měli po narození dítěte dostat jeden den placeného volna. Navrhuje to poslankyně Jana Kaslová z TOP 09.

Sněmovní výbor návrh jednoznačně schválil a požádal ministra práce a sociálních věcí, aby novelizoval příslušné nařízení vlády.

"Ministr Jaromír Drábek se k celé záležitosti staví kladně," říká Jana Kaslová. "Pokud tedy vláda návrh schválí, budeme zase o krok blíž podpoře aktivního otcovství," dodává.

Právě její stranický kolega Drábek přitom vloni odložil na neurčito původní velkorysý plán na týdenní otcovskou dovolenou, s nímž v rámci rodinného balíčku přišel už v roce 2008 jeho předchůdce Petr Nečas.

Zatímco stát na proplácení otcovské dovolené nemá peníze, podle nového návrhu by ji měly proplácet firmy - i když pouze na jediný den.

Ústavněprávní výbor na popud Jany Kaslové žádá o novelu, podle níž by zaměstnavatel měl povinnost poskytnout zaměstnanci, jenž se stal otcem, pracovní volno po dobu jednoho dne následujícího po narození dítěte. A to s nárokem na náhradu mzdy ve výši podle zákoníku práce.

Čtěte také

Mateřství, ilustrační snímek

Volno jen na odvoz do porodnice

"Je s podivem, že mladý muž, který se chystá začít rodinný život, může dostat dva dny pracovního volna na svou svatbu, nicméně při narození dítěte nárok na žádné volno nemá," popisuje Kaslová současný stav.

Podle nynější legislativy může nastávající tatínek využít placené pracovní volno jen k tomu, aby odvezl svou manželku nebo partnerku do porodnice.

Na pracovní volno, ovšem bez náhrady mzdy, má pak nárok také tehdy, je-li přítomen u porodu. Ale v den po narození dítěte už musí případné volno čerpat ze své dovolené.

Stát chtěl platit týden "otcovské"

Současný předseda vlády a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS přitom už v roce 2008 navrhoval, aby tatínkové měli nárok na týdenní otcovskou dovolenou.

Návrh mimo jiné předpokládal, že by stát platil otcům během týdenní dovolené zhruba 70 procent jejich mzdy, tedy stejně jako dostávají ženy u peněžité podpory v mateřství. Otcové by si mohli dovolenou vybrat do šesti týdnů po narození dítěte. Podobně jako u mateřské by šlo o peníze z nemocenského pojištění. Rozpočet by tato novinka stála kolem půl miliardy korun ročně.

Po loňských volbách však tuto možnost odmítl nový ministr Jaromír Drábek z TOP 09. "Kvůli nutným úsporám musíme obtížně škrtat sociální pomoc v řadě oblastí, kde je to velmi nepříjemné, včetně dávek zdravotně postiženým. Nedokážu si tedy představit, že bychom teď na druhé straně zvyšovali rozpočtové výdaje nějakou novou dávkou," řekl tehdy online deníku Aktuálně.cz.

"S návrhem na zavedení otcovské dovolené nicméně věcně souhlasím a myslím, že na ni časem dojde. Určitě ale ne po dobu rozpočtové krize," dodal vloni Drábek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy