Režijní jízdenky na železnici zdraží a přestanou platit tam, kde mají České dráhy konkurenci

Sandro Elčić
Aktualizováno 4. 12. 2017 22:19
Cena „režijek“ pro zaměstnance ČD a SŽDC v příštím roce stoupne o desetinu, připlatí si také rodinní příslušníci. Nepůjde je už využít ve vlacích jezdících bez dotace a na trasách, které stát v příštích letech ve veřejných soutěžích otevře konkurenci. Toto omezení ale zaměstnanci v praxi neměli poznat.
České dráhy, ilustrační fotografie
České dráhy, ilustrační fotografie | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Od příštího roku si zaměstnanci a rodinní příslušníci Českých drah i dalších drážních podniků připlatí za režijní jízdenky. Současně už nebudou použitelné v takzvaných komerčních vlacích nebo na lanové dráze na Ještěd.

Vyplývá to z memoranda, kterým ukončili své jednání ministerstvo dopravy, zástupci odborů a podniků. Režijní jízdenky využívá zhruba 110 tisíc lidí.

"Režijky" pro zaměstnance pro roky 2018 a 2019 zdraží o stokorunu na 1100 korun ročně. Více si připlatí dospělí rodinní příslušníci - cena stoupne o 250 korun na 1250 korun. Děti a důchodci zaplatí 600 korun, což je o sto korun více než dosud. Končí tak ceny, které byly dohodnuty v roce 2014 na tři roky.

V srpnu přitom ministerstvo dopravy navrhovalo ještě výraznější zdražení, po jednáních s odbory však muselo slevit.

Od roku 2018 současně skončí možnost uplatňovat režijní jízdenky v takzvaných komerčních vlacích - jde o výdělečnou trasu mezi Prahou a Ostravou, kde dopravci jezdí bez dotací. Přestanou také platit na lanové dráze na Ještěd, kterou provozují České dráhy.

Na "režijku" už také nepůjde jezdit na linkách, které stát formou veřejné soutěže otevře možné konkurenci. Tím bude vyřešen problém s veřejnými tendry, v nichž se České dráhy dlouhodobě cítí znevýhodněny, protože musí do nákladů započítávat právě cestující s režijním jízdným. Podle ministerstva dopravy se tak nyní odblokuje cesta k dalším veřejným soutěžím.

Zaměstnanci by však toto omezení neměli poznat. Na jízdy, které nově nebudou zahrnuty pod režijní jízdenky, by měli formou benefitů přispívat přímo zaměstnavatelé. České dráhy tím mohou ušetřit, protože dosud na všech tratích poskytují bezplatné jízdy i zaměstnancům Správy železniční dopravní cesty nebo Drážní inspekce.

"Vnímali jsme, že změněné organizační podmínky na železnici vyžadují, abychom tento benefit zajistili pozměněným způsobem a to takovým, který by nepoškozoval našeho národního dopravce," říká Martin Malý, předseda Odborového sdružení železničářů. "Výsledkem tohoto jednání je, že rozsah režijních výhod zůstává zachován, pouze způsoby zajištění se mění tak, aby odpovídaly novým podmínkám," dodává.

Diskuze nabrala na intenzitě poté, co letos České dráhy začaly požadovat od státu kompenzaci za uplatňování režijních jízdenek na komerčních trasách. Mezi ty v současnosti patří pouze úsek Praha - Ostrava, který není státem dotován a provozují zde spoje i konkurenční soukromí dopravci.

V návaznosti na memorandum v pondělí oznámil soukromý dopravce Leo Express, že zvažuje uznávání režijních jízdenek ve svých vlacích. Podmínkou je však proplacení jízdného zaměstnavateli či ministerstvem dopravy. "Uznávání režijního jízdného se nebráníme, musí nám být ale kompenzováno třetí stranou. Stejně, jako je tomu například již nyní u Českých drah, jimž jsou režijky kompenzovány v rámci uznatelné ztráty v rámci závazkové dopravy," sdělil generální ředitel Leo Expressu Peter Köhler.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy