České dráhy zdraží jízdenky, větší skupiny ale ušetří. Nabídnou i paušál za jízdní kolo

Petr Kučera Petr Kučera
8. 11. 2017 11:04
Zdražení obyčejného jízdného o dvě procenta odpovídá očekávané letošní inflaci v Česku, vysvětluje mluvčí. Dráhy také celoročně nabídnou paušální cenu za přepravu jízdního kola. Zvýší se i některé přirážky.
Jízdenku si lze koupit až dva měsíce předem.
Jízdenku si lze koupit až dva měsíce předem. | Foto: ČD

Praha - Státní České dráhy zvýší cenu takzvaného obyčejného jízdného o dvě procenta. Ke změně dojde současně s novým jízdním řádem od letošního 10. prosince.

Zdražení obyčejného jízdného o dvě procenta odpovídá očekávané letošní inflaci v Česku, vysvětluje mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Současně se zvednou i ceny nabídek, které jsou od obyčejného jízdného odvozeny - tedy zejména zpáteční či traťové jízdenky. Tarif Českých drah od 10. prosince podle mluvčího nezaznamená žádné významné změny.

České dráhy uvádějí, že u obyčejného jízdného beze slev stoupne cena maximálně o jednu korunu pro vzdálenosti od jednoho do 34 kilometrů, o jednu až dvě koruny u vzdálenosti 35 až 73 kilometrů. A například na vzdálenost 150 kilometrů si cestující připlatí pět korun.

Až do 10. prosince si lze jízdenky kupovat v předprodeji na dva měsíce dopředu, za dosavadní ceny lze tedy jezdit i na začátku února. Už letos v září České dráhy výrazně zjednodušily systém vracení jízdenek zakoupených přes internet. Lidé si mohou rozmyslet cestu až do patnácti minut před odjezdem, zpět dostanou plnou částku.

"Nadále zůstanou v nabídce současné slevy včetně Včasných nebo Akčních jízdenek, které pružně reagují na vývoj na přepravním trhu a na další faktory, a jejichž ceny se mohou během roku dynamicky měnit," uvádí mluvčí. České dráhy nabízejí výrazné slevy zejména tam, kde mají vlakovou nebo autobusovou konkurenci - typicky mezi Prahou a Ostravou, Prahou a Brnem nebo Prahou a Plzní.

Větší slevu než dosud získají skupiny šesti a více osob, které objednávají přepravu přes objednávkový systém. Nově získají všechny osoby ve skupině slevu 50 procent z obyčejného jízdného - dosud byla 50% sleva poskytována až od třetí osoby.

Zájemci ale musí vyplnit speciální formulář na webu, a to alespoň 72 hodin předem. Tuto podmínku pro přiznání slevy zavedly České dráhy už předloni. Slibují, že jim to umožní lépe zajistit místa ve vlaku a případně přidat kapacitu.

Například skupina o šesti osobách zaplatí dosud za cestu z Prahy hl. n. do Benešova u Prahy (49 km) celkem 247 korun, nově i po zvýšení ceny obyčejného jízdného zaplatí jen 234 korun.  

Dráhy také celoročně nabídnou paušální cenu za přepravu jízdního kola - přijde na 99 korun na celý den a bude platit v celé síti Českých drah. Už letos byla taková jízdenka k dispozici, ale jen od května do září.

Současně se však zvýší jednorázový poplatek za využití služby Úschova během přepravy z deseti na dvacet korun.

Zvýší se také některé přirážky. "Například za neuposlechnutí pokynů dopravce nebo porušení přepravních smluvních podmínek se přirážka zvyšuje až na 1000 korun. V případě úhrady na místě nebo ve stanoveném termínu se cena snižuje na 400 korun," uvádí Šťáhlavský.

Od 10. prosince dojde také ke zrušení dosavadního systému takzvaného lomeného jízdného. "Jízdné za dvakrát pojížděný úsek se bude nově stanovovat ze součtu projetých kilometrů, čímž dojde ke snížení ceny. Například pokud jel cestující ze Starého Kolína do Zábřehu na Moravě s přestupem v Kolíně (dvakrát pojížděný úsek Starý Kolín - Kolín), zaplatil dosud 219 korun. Podle nových pravidel takto zaplatí jen 209 korun za obyčejné jízdné," upřesňuje mluvčí.

Zlevní také prázdninové cesty pro děti díky rozšíření nabídky Jízdenka na léto také pro děti ve věku 6 až 15 let, a to v obou variantách - v ceně 390 korun na sedm dní a 590 korun na 14 dní.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy