České dráhy zdraží jízdenky, větší skupiny ale ušetří. Nabídnou i paušál za jízdní kolo

Petr Kučera Petr Kučera
8. 11. 2017 11:04
Zdražení obyčejného jízdného o dvě procenta odpovídá očekávané letošní inflaci v Česku, vysvětluje mluvčí. Dráhy také celoročně nabídnou paušální cenu za přepravu jízdního kola. Zvýší se i některé přirážky.
Jízdenku si lze koupit až dva měsíce předem.
Jízdenku si lze koupit až dva měsíce předem. | Foto: ČD

Praha - Státní České dráhy zvýší cenu takzvaného obyčejného jízdného o dvě procenta. Ke změně dojde současně s novým jízdním řádem od letošního 10. prosince.

Zdražení obyčejného jízdného o dvě procenta odpovídá očekávané letošní inflaci v Česku, vysvětluje mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Současně se zvednou i ceny nabídek, které jsou od obyčejného jízdného odvozeny - tedy zejména zpáteční či traťové jízdenky. Tarif Českých drah od 10. prosince podle mluvčího nezaznamená žádné významné změny.

České dráhy uvádějí, že u obyčejného jízdného beze slev stoupne cena maximálně o jednu korunu pro vzdálenosti od jednoho do 34 kilometrů, o jednu až dvě koruny u vzdálenosti 35 až 73 kilometrů. A například na vzdálenost 150 kilometrů si cestující připlatí pět korun.

Až do 10. prosince si lze jízdenky kupovat v předprodeji na dva měsíce dopředu, za dosavadní ceny lze tedy jezdit i na začátku února. Už letos v září České dráhy výrazně zjednodušily systém vracení jízdenek zakoupených přes internet. Lidé si mohou rozmyslet cestu až do patnácti minut před odjezdem, zpět dostanou plnou částku.

"Nadále zůstanou v nabídce současné slevy včetně Včasných nebo Akčních jízdenek, které pružně reagují na vývoj na přepravním trhu a na další faktory, a jejichž ceny se mohou během roku dynamicky měnit," uvádí mluvčí. České dráhy nabízejí výrazné slevy zejména tam, kde mají vlakovou nebo autobusovou konkurenci - typicky mezi Prahou a Ostravou, Prahou a Brnem nebo Prahou a Plzní.

Větší slevu než dosud získají skupiny šesti a více osob, které objednávají přepravu přes objednávkový systém. Nově získají všechny osoby ve skupině slevu 50 procent z obyčejného jízdného - dosud byla 50% sleva poskytována až od třetí osoby.

Zájemci ale musí vyplnit speciální formulář na webu, a to alespoň 72 hodin předem. Tuto podmínku pro přiznání slevy zavedly České dráhy už předloni. Slibují, že jim to umožní lépe zajistit místa ve vlaku a případně přidat kapacitu.

Například skupina o šesti osobách zaplatí dosud za cestu z Prahy hl. n. do Benešova u Prahy (49 km) celkem 247 korun, nově i po zvýšení ceny obyčejného jízdného zaplatí jen 234 korun.  

Dráhy také celoročně nabídnou paušální cenu za přepravu jízdního kola - přijde na 99 korun na celý den a bude platit v celé síti Českých drah. Už letos byla taková jízdenka k dispozici, ale jen od května do září.

Současně se však zvýší jednorázový poplatek za využití služby Úschova během přepravy z deseti na dvacet korun.

Zvýší se také některé přirážky. "Například za neuposlechnutí pokynů dopravce nebo porušení přepravních smluvních podmínek se přirážka zvyšuje až na 1000 korun. V případě úhrady na místě nebo ve stanoveném termínu se cena snižuje na 400 korun," uvádí Šťáhlavský.

Od 10. prosince dojde také ke zrušení dosavadního systému takzvaného lomeného jízdného. "Jízdné za dvakrát pojížděný úsek se bude nově stanovovat ze součtu projetých kilometrů, čímž dojde ke snížení ceny. Například pokud jel cestující ze Starého Kolína do Zábřehu na Moravě s přestupem v Kolíně (dvakrát pojížděný úsek Starý Kolín - Kolín), zaplatil dosud 219 korun. Podle nových pravidel takto zaplatí jen 209 korun za obyčejné jízdné," upřesňuje mluvčí.

Zlevní také prázdninové cesty pro děti díky rozšíření nabídky Jízdenka na léto také pro děti ve věku 6 až 15 let, a to v obou variantách - v ceně 390 korun na sedm dní a 590 korun na 14 dní.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Sněmovna schválila posílení pravomocí ČNB při řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Předpokládá to vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V elektrárně Dukovany se smrtelně zranil pracovník, propadl střechou skladu

V Jaderné elektrárně Dukovany se ve středu smrtelně zranil zaměstnanec dodavatelské firmy. Propadl střechou pomocného skladu, která nebyla určená k pohybu osob. Ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se ho nepodařilo zachránit, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy