Vlaky v okolí Prahy posílí. Největší novinkou jsou "noční rozjezdy" o víkendu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
4. 12. 2017 15:00
Nové spoje budou v sobotu a v neděli odjíždět v půl třetí v noci z pražského hlavního nádraží do středočeských měst.
Můžeme zůstat přes půlnoc (ilustrační foto).
Můžeme zůstat přes půlnoc (ilustrační foto). | Foto: Libor Fojtík

Praha - České dráhy zvýší od neděle 10. prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, počet vlaků vypravovaných v Praze a ve Středočeském kraji o zhruba 4,5 procenta na 2322 spojů denně. Uvedl to obchodní ředitel Regionálního obchodního centra Praha Jakub Goliáš.

Novinkou budou spoje pod názvem Noční víkendový rozjezd, které budou v sobotu a v neděli odjíždět v půl třetí v noci z pražského hlavního nádraží do Kladna, Kolína přes Nymburk i Český Brod, do Berouna, Benešova, Kralup, Čerčan a do Mělníka.

Novinky v jízdním řádu pro střední Čechy

  • Posílení provozu na hlavních tratích: Více vlaků na začátcích a koncích přepravních špiček a ve večerním období. Jedná se především o nejdůležitější páteřní tratě a linky regionu: Praha - Poříčany - Kolín, Praha - Nymburk - Kolín, Poříčany - Nymburk, Praha - Beroun, Praha - Benešov u Prahy.
  • Nové přímé vlaky Praha - Mělník a nový ranní spěšný vlak z Mladé Boleslavi do Prahy.
  • Zkrácení odpoledního intervalu z 60 na 30 minut na trati Slaný - Kralupy nad Vltavou.
  • Nové vlaky Zadní Třebaň - Liteň. Zkrácení intervalu v ranní špičce na 30 minut, v odpolední na 60 minut.
  • Zlepšení přestupních vazeb v Hostivici. Nově se sjedou ve špičce do Hostivice každou hodinu vlaky z pěti směrů (od Kladna, Rudné u Prahy, Středokluk, Smíchova a Zličína a od Dejvic a Veleslavína) a cestující budou mít možnost přestupovat do všech směrů.
  • Prodloužení linky S54 Hostivice - Středokluky nově až do Tuchoměřic a Noutonic. Pravidelný vlakový provoz v pracovní dny se do těchto dvou obcí vrací po 13 letech.
  • Tři nové vlaky v každém směru, a tedy i zkrácení intervalu na linkách S8 Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany / S88 Praha - Vrané nad Vltavou - Dobříš.
  • Nový noční vlak v 0:37 na lince S6 Praha - Rudná u Prahy - Beroun.
  • Nové turistické vlaky Cyklo Brdy a Český ráj: "Cyklo Brdy" na trase Praha - Příbram - Březnice, "Český ráj" na trase Praha - Nymburk - Jičín - Turnov. Oba spoje pojedou o sobotách, nedělích a svátcích od konce března do konce října, podobně jako oblíbený výletní vlak "Cyklohráček" mezi Prahou a Slaným.
  • Nové vlaky v zimním období mezi Hostivicí, Noutonicemi a Slaným. Pojedou o zimních víkendech, v době, kdy nejezdí "Cyklohráček" z Prahy do Slaného, obce na této trati neměly dosud v zimě k dispozici žádné vlakové spojení.

Středočeský kraj si objednal víc vlaků na páteřních tratích okolo přepravních špiček a ve večerním období. Posílí tak například linky z Prahy do Kolína přes Poříčany i Nymburk, vlaky na trase Poříčany-Nymburk, Praha-Beroun a Praha - Benešov u Prahy.

Novinkou budou nové přímé linky z Prahy do Mělníka a ranní spěšný vlak z Mladé Boleslavi do Prahy. Na polovičních 30 minut se zkrátí odpolední interval na trati Slaný - Kralupy nad Vltavou a nové vlaky vyjedou ze Zadní Třebáně do Litně.

Systém Pražské integrované dopravy (PID) se od 10. prosince rozšíří o dalších 76 stanic a zastávek.

Průměrné stáří vozidel ČD v Praze a Středočeském kraji je 13 let. Většinu regionálních spojů České dráhy zajišťují 71 elektrickými jednotkami CityElefant.

Linky S jsou z 92 procent zajištěny nízkopodlažními vozidly, na ostatních spojích mají tato vozidla 40procentní podíl.

Dráhy vypsaly soutěž na deset nových motorových jednotek na trať Praha-Kladno a připravují zakázku na dalších 11 nízkopodlažních elektrických jednotek pro linku Milovice-Praha-Benešov.

Už od listopadu se lidé mohou svézt Pražskou integrovanou dopravou z hlavního města až na 50 kilometrů vzdálené Kouřimsko. Od letošního dubna byla PID rozšířena také na Neveklovsko a Sedlčansko, od srpna pak na Kladensko.

Celkově Středočeský kraj zaplatí v novém jízdním řádu za objednaný rozsah železniční dopravy okolo 1,3 miliardy korun, což je o 70 milionů více než loni. Praha zaplatí kolem 850 milionů, což představuje podobné meziroční navýšení.

Pražská integrovaná doprava
Pražská integrovaná doprava | Foto: ROPID
Pražská integrovaná doprava
Pražská integrovaná doprava | Foto: ROPID
Pražská integrovaná doprava
Pražská integrovaná doprava | Foto: ROPID
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy