Reklamě na vládní reformu hrozí stažení. Rada rozhodne

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 6. 2013 15:54
Stížnost na reklamní kampaň pro porušení zákona míří také k České národní bance
Foto: Klidnabudoucnost.cz

Praha – K České národní bance míří stížnost na vládní reklamní kampaň, která se snaží lidi přesvědčit ke vstupu do druhého pilíře důchodového systému.

Televizní reklamou s hercem Janem Antonínem Duchoslavem se bude ve čtvrtek zabývat také Rada pro reklamu. Pokud by uznala, že je neetická, stáhly by ji televizní stanice pravděpodobně z vysílání.

Stížnost k České národní bance podal výkonný ředitel finančně poradenské společnosti DataLife Petr Temelkov, který se domnívá, že vláda některými informacemi porušuje zákon na ochranu spotřebitele.

Česká národní banka na dotaz, zda se stížností bude zabývat, zatím nereagovala. Online deník Aktuálně.cz na to, že vládní televizní reklama neříká celou pravdu, upozornil již při jejím spuštění v půlce května.

"Cílem bylo motivovat lidi, aby se o důchodové spoření začali zajímat. V televizní reklamě se dá přenést pouze stručná informace, všechno podstatné je samozřejmě vysvětleno v informačních materiálech a na webových stránkách," reagoval tehdy Jan Hrubeš, mluvčí vlády.

Vláda má zákon ctít, ne přehlížet

Podle Temelkova vláda na jedné straně reguluje a přikazuje, jaké související informace musí společnosti nabízející vstup do druhého pilíře povinně uvádět, když zákon penzijním společnostem a investičním zprostředkovatelům například ukládá, že nesmí používat nejasné, nepravdivé, zavádějící nebo klamavé informace. Na druhé straně tato pravidla podle Temelkova sama porušuje.

„Současná vládní kampaň zavádějící a ne zcela pravdivé informace používá. Lidem slibuje, že pokud si vloží 500 Kč, stát jim přidá 750 Kč, tedy 150 % vložené částky. Tato informace je ovšem pravdivá jen ve dvou případech,“ říká Temelkov.

Prvním z nich je podle něj situace, kdy se klient nedožije důchodového věku. „Pak jeho dědici skutečně obdrží ke každému měsíčnímu příspěvku 150 % od státu, to jsou ta 3 %, které klient odváděl z důchodového pojištění. V takovém případě ale postrádá reforma smysl, protože ještě více zatíží stav účtu prvního pilíře,“ vypočítává Temelkov.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Vláda spustila reklamu na důchody, říká jen půl pravdy
Ani Duchoslav nepomohl. Druhý pilíř penzí skomírá
Druhý pilíř důchodové reformy zrušíme, říká expert ČSSD

Druhým případem, kdy vláda podle něj může dodržet slib, by byla garance dostatečně vysokého zhodnocení peněz, minimálně ve výši dvou procent ročně. „To proto, aby se v případě dvacetileté penze dorovnaly peníze, o které se klientovi sníží výplata penze z prvního pilíře. Účastí ve druhém pilíři se totiž státní důchod, tedy první pilíř, krátí až o 15 %,“ pokračuje Temelkov.

Připomíná, že vláda sice není zprostředkovatelem důchodového pojištění, přesto se domnívá, že ústavní činitelé by měli zákon ctít a ne ho přehlížet. „Stejné nepravdivé informace totiž začaly používat už i některé penzijní a zprostředkovatelské společnosti. To je důvod, proč podávám podnět na ochranu spotřebitele k prošetření těchto souvislostí k České národní bance,“ uzavírá Temelkov.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podle informací MF DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně Sputnik.

Jeho cestu kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Cestu již dříve zpochybnil premiér Andrej Babiš. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy