Radon stále zabíjí

Pavel Kačer, <br>České stavebnictví
9. 9. 2007 22:47
Jedním z největších nepřátel zdravého bydlení je radon. Měli bychom vědět, jak vysokou koncentraci tohoto radioaktivního plynu má vzduch, který v obytných místnostech dýcháme. Jestliže překračuje hygienické normy, musíme obsah radonu snížit. Zákeřný nepřítel v domě, kterého nelze lidskými smysly zjistit, může být příčinou závažných nemocí. V Česku radon způsobuje ročně 900 úmrtí na rakovinu plic, tedy 15 procent všech případů. Normy proto stanovují, že v novém domě nesmí  být jeho koncentrace vyšší než 100 Bq/m3 a ve starší zástavbě by neměla překročit 200 Bq/m3.
Geologická prognózní mapa radonového rizika
Geologická prognózní mapa radonového rizika | Foto: Státní ústav radiační ochrany

Za měření se neplatí

Jak se však radonu nejlépe bránit? Lidé by si především měli ověřit, zda nežijí v oblasti se zvýšeným radonovým rizikem. Zmapování udělal Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Výsledky průzkumu jsou k nahlédnutí například na příslušném krajském úřadě. V Libereckém kraji vytipovali 24 měst a obcí, kde hrozí radonové nebezpečí. Především tam by si obyvatelé měli změřit obsah radonu v bytě.
 
"Měření je dobrovolné, bezplatné a nijak nenarušuje běžný chod domácnosti. Provádí se u bytů v rodinných nebo bytových domech, dětských, předškolských a školských zařízeních, které byly zkolaudované před rokem 1991," uvedla mluvčí krajského úřadu v Liberci Linda Futerová.
 
Na internetu se nabízí také dostatek odborných firem, které změří koncentraci radonu v objektech nebo v půdě stavebního pozemku. Cena se zpravidla pohybuje kolem několika tisíc korun.

Něco můžete udělat sami

Pokud naměříme mírně zvýšenou radioaktivitu od 200 do 300 Bq/m3, je možné koncentraci radonu omezit jen utěsněním spár, kterými plyn proniká z podloží, a řádným odvětráváním místností. Mezi hlavní opatření patří zvýšení těsnosti kontaktních konstrukcí utěsněním trhlin, prostupů, trativodů a podobně. Snažíme se zabránit přenosu radonu z podloží a sklepů, což je možné bez výměny podlah. Jak píše Martin Jiránek ze stavební fakulty ČVUT v publikaci Opatřeních proti radonu ve stávajících budovách (ke stažení na www.suro.cz), jde o levné zásahy, které si může vlastník domu provádět sám.

Trhliny v betonové podlaze, nejčastěji se objevující ve styku se stěnami, se odstraňují za použití cementové malty, epoxidových pryskyřic, akrylátových a silikonových tmelů nebo polyuretanových pěn. Pro celoplošné těsnění se uplatňují betonové stěrky, polymercementové stěrky a samonivelační hmoty, případně epoxidové nátěry.

Lze získat příspěvek

Účinnou metodu představuje odvětrávání uzavřeného prostoru okny, zvláště v zateplených objektech. Ke zvýšení efektu se používá i nucené větrání ventilátory. Za hodinu by se měla vyměnit alespoň třetina vzduchu v místnosti. Díky utěsnění trhlin a odvětrávání se zpravidla podaří snížit koncentraci radonu o třetinu až polovinu.

Když je však radiace v objektu vyšší než 300 Bq/m3, je třeba k náročnějším úpravám povolat odbornou firmu. Zpravidla se musí mezi podložím a místností položit kvalitní deska ze zhutněného betonu. Ke slovu přijdou i protiradonové nátěry a tapety, známé pod různými obchodními názvy, jako BITALBIT, ALFOBIT, BITAL, CUFOLBIT, FOALBIT, modifikované PE nebo etylén-propylénové fólie a jiné materiály. Často se musí zvolit dvoustupňová opatření, tedy i mikroventilační nebo drenážní vrstva pod izolací.
Některá ozdravná opatření jsou nákladná. V případě splnění závazných podmínek však žadatelé získají příspěvek ze státního rozpočtu až do výše 150 000 korun.

Foto: Aktuálně.cz
  • SPLŇTE SI SVŮJ SEN A VYDĚLEJTE MILIONY!
  • Není to takový problém!! Klikněte ZDE!
  • Správně investujte a pak jen čekejte
 

Právě se děje

Další zprávy