Proč uzavřít penzijní připojištění?

15. 8. 2007 11:16
Když se zeptáte dnešního třicátníka, jak se zabezpečuje na stáří, vysměje se vám protože důchod je pro něj ještě hodně vzdálená budoucnost.

Přitom je však třicítka optimální věk pro založení penzijního připojištění. Dokud člověk vydělává, měl by si spořit. Lidé, kteří jsou dnes v produktivním věku, si mohou být jisti, že jim v budoucnu přiznaný starobní důchod stačit nebude. Jedinou obranou je, že se lidé na klidné a spokojené stáří připraví finančně sami.

Výhody penzijního připojištění

1) Roční státní příspěvek je 1 800 Kč, klient má také nárok na podíl z hospodářského penzijního fondu.

2) Daňový základ je možné snížit o částku, která převyšuje roční vklad šest tisíc korun. Maximálně si poplatník může snížit základ daně o 12 tisíc korun ročně. Na daních pak může klient zaplatit až o 3 840 Kč méně.

3) Na konto penzijního fondu může svým pracovníkům přispívat také zaměstnavatel. Z příspěvku zaměstnavatele pracovník neplatí sociální a zdravotní pojištění a do výše pěti procent hrubé mzdy (tedy přesněji pěti procent vyměřovacího základu) ani daň z příjmu.

Zaměstnavatel z tohoto příspěvku rovněž neplatí sociální a zdravotní pojištění a do výše tří procent hrubé mzdy zaměstnance si o vyplacený příspěvek může snížit daňový základ.

Nevýhody penzijního připojištění

Prostředky v penzijním fondu mají minimální likviditu. Během spoření není možné s penězi téměř vůbec operovat. Výplata starobní penze je možná až po dosažení věku šedesáti let. Nejvýše polovinu naspořené sumy je možné vybrat dříve v rámci tak zvané výsluhové penze (nejdříve však po patnácti letech spoření).

Minimální pojištěná doba však musí vždy činit alespoň pět let, týká se to zejména klientů starých 55 let. Průměrné zhodnocení z hospodaření penzijního fondu je vzhledem k extrémně dlouhé vázací době poměrně nízké. V posledních letech fondy zhodnocovaly vklady svých klientů nejčastěji mezi třemi a čtyřmi procenty.

Shoda s životním kapitálovým pojištěním

Pensijní připojištění je ve své podstatě shodné s životním kapitálovým pojištěním. Rozdíly mezi klasickým kapitálovým životním pojištěním a důchodovým připojištěním jsou:

a) musíte spořit do minimálně 60 let věku

b) ušetříte na daních (lze odčítat od základu daně ročně do výše 12 000 Kč)

c) může Vám přispívat zaměstnavatel (a je také oproštěn od platby daně, zdravotního a sociálního pojištění do výše 8 000 Kč ročně)

 

Právě se děje

Další zprávy