Podvodníci nalákali první oběti z řad České spořitelny

kst
18. 3. 2008 18:00
Šest klientů přiznalo, že naletělo podvodníkům
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Neustávající kampaň podvodníků proti České spořitelně zná své první oběti. Nejsou to uživatelé internetového bankovnictví, ale majitelé platebních karet. "Momentálně víme o několika klientech, kteří odpověděli na podvodný email," řekla deníku Aktuálně.cz Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.

"Zaznamenali jsme i to, že jim byla zneužita platební karta. Jejich údaje byly použity pro nákup v internetových obchodech," dodala.

Banka se s tzv. phishingem potýká již řadu týdnů. Do mailových schránek klientů i neklientů České spořitelny chodí několik podvodných zpráv denně. Banka už dokonce podala trestní oznámení. 

Čtěte více:
Phishing: Podvodné e-maily chodí i z adresy ČNB
Útoky na klienty ČS neberou konce. Maily varují dokonce před sebou samými

Ztrátu, kterou podvedení klienti utrpěli, banka rozhodně neuhradí, protože není zodpovědná za to, že majitelé platebních karet poskytli údaje podvodníkům. Nabízí však pomoc se získáním peněz nazpět.

"Pokud nás klient kontaktuje, zprostředkujeme mu kontakt s karetními asociacemi a obchodníky, abychom mu pomohli získat finance zpět. Šance je rozhodně velká," uvedla Havligerová.

Zneužití internetového bankovnictví zatím Česká spořitelna nezaznamenala. Důvodem by měla být i jeho dobrá ochrana. Aktivní operace totiž musí klient potvrdit kódem z SMS zprávy, kterou obdrží na svůj mobilní telefon.

Přímé bankovnictví České spořitelny využívá 1,1 milionu klientů. K poslednímu prosinci 2007 mohli klienti platit 3,3 milionem platebních karet. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy