Phishing: Podvodné e-maily chodí i z adresy ČNB

kst
17. 3. 2008 20:36
Centrální banka varovala před podvodníky
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ani internetová doména cnb.cz patřící České národní bance nezůstala ušetřena zneužití podvodníky. Ve smršti podvodných emailů, které útočí na klienty České spořitelny, se objevil jeden, který vypadá jako odeslaný z adresy [email protected].

"Nepoučený příjemce může nabýt dojmu, že dostal elektronickou poštou zprávu od jiného odesílatele, než který je ve zprávě deklarován. Protože ani zásilky s odesílací adresou v doméně cnb.cz nemusejí pocházet od odesílatele z České národní banky," vydala upozornění centrální banka, která je držitelkou domény cnb.cz.

"Česká národní banka žádá veřejnost, aby na takové e-mailové zprávy nereagovala," uvedla tisková mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

V letošním roce totiž klienty České spořitelny začaly v extrémní míře ohrožovat podvodné e-maily, které se snaží vylákat důvěrné informace.

Banka zaznamenala od ledna už asi sedmnáct variant takzvaného phishingu.

"Česká spořitelna se rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele..., který se pokouší z klientů vylákat přihlašovací údaje do služby internetového bankovnictví," uvedla před nedávnem šéfka komunikace banky Klára Gajdušková.

Phisheři se v poslední době zdokonalili.

Dříve těžkopádnou češtinou psané maily nahradily profesionální napodobeniny vzkazů z banky. Mezi poslední kousky patří například údajný dokonce placený výzkum, který si měla ČS dělat mezi klienty.

 

 

Právě se děje

před 50 minutami

O brexitové dohodě se dnes jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády předložit poslancům ke schválení dohodu o brexitu. Vláda podle něj navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti, nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla.

Při mimořádném sobotním zasedání parlamentu nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém. Dolní sněmovna však odhlasovala, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy