Phishing: Podvodné e-maily chodí i z adresy ČNB

kst
17. 3. 2008 20:36
Centrální banka varovala před podvodníky
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ani internetová doména cnb.cz patřící České národní bance nezůstala ušetřena zneužití podvodníky. Ve smršti podvodných emailů, které útočí na klienty České spořitelny, se objevil jeden, který vypadá jako odeslaný z adresy [email protected].

"Nepoučený příjemce může nabýt dojmu, že dostal elektronickou poštou zprávu od jiného odesílatele, než který je ve zprávě deklarován. Protože ani zásilky s odesílací adresou v doméně cnb.cz nemusejí pocházet od odesílatele z České národní banky," vydala upozornění centrální banka, která je držitelkou domény cnb.cz.

"Česká národní banka žádá veřejnost, aby na takové e-mailové zprávy nereagovala," uvedla tisková mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

V letošním roce totiž klienty České spořitelny začaly v extrémní míře ohrožovat podvodné e-maily, které se snaží vylákat důvěrné informace.

Banka zaznamenala od ledna už asi sedmnáct variant takzvaného phishingu.

"Česká spořitelna se rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele..., který se pokouší z klientů vylákat přihlašovací údaje do služby internetového bankovnictví," uvedla před nedávnem šéfka komunikace banky Klára Gajdušková.

Phisheři se v poslední době zdokonalili.

Dříve těžkopádnou češtinou psané maily nahradily profesionální napodobeniny vzkazů z banky. Mezi poslední kousky patří například údajný dokonce placený výzkum, který si měla ČS dělat mezi klienty.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy