Nový trik podvodníků. Sponzor za vás zaplatí pojištění

Petr Zámečník, Investujeme.cz
7. 9. 2014 18:30
Kromě absence povolení jsou podezřelé i další okolnosti. Lidé, kteří se nechají do akce zatáhnout, utrpí nemalou ztrátu.
Jak dlouho sponzor vydrží?
Jak dlouho sponzor vydrží? | Foto: Thinkstock

V Česku se rozjíždí další podvodné schéma v oblasti finančních služeb. Mladí prodejci obcházejí lidi s nabídkou uzavření pojistné smlouvy, přičemž klient nemá zaplatit žádné pojistné. Pokud současně uzavře „sponzorskou smlouvu“, bude za něj prý veškeré pojistné platit sponzor.

Prodejci přitom nejsou registrovaní u České národní banky jako pojišťovací zprostředkovatelé. Sponzorská smlouva je uzavírána se společností M Property business group Ltd. registrovanou v daňovém ráji Seychely. Firma se ve smlouvě zavazuje „platit měsíčně částku, která je shodná s výší pojistného“.

Společnost M Property business group není registrovaná u České národní banky jako pojišťovací makléř, ani jako pojišťovací agent – není u ní registrována vůbec, jak ve čtvrtek upozornila centrální banka. Stejně tak u České národní banky nejsou registrováni její obchodní zástupci. Má sice internetové stránky mproperty.eu, na nich ale nenajdeme žádný kontakt ani bližší informace – pouze heslem chráněný vstup do informačního systému společnosti.

Systém žije z provizí

Vedle chybějícího povolení jsou podezřelé i další okolnosti. Hlavně ta základní: Odkud firma bere peníze na „sponzoring“? Nabízí se odpověď, že z provizí od pojišťovny. Redakce serveru Investujeme.cz má sice k dispozici „sponzorskou smlouvu“, „smlouvu o spolupráci“ a „obchodní podmínky ke smlouvě o spolupráci“, nepodařilo se jí ale zatím zajistit žádnou pojistnou smlouvu.

World Global Network: Podvedení podvodníci?

Peníze

„Byznys“ World Global Network se koncentruje kolem solárních panelů a výstavby fotovoltaických elektráren. A na rozdíl od klasických podvodných schémat v tomto případě společnost skutečně elektrárny staví. Má to ale několik háčků... Čtěte na Investujeme.cz.

Pokud pojistná smlouva existuje, s největší pravděpodobností nepůjde o smlouvu s žádnou pojišťovnou působící v České republice. Tuzemské pojišťovny jsou totiž dozorovány Českou národní bankou a není myslitelné, že by přijaly smlouvu zprostředkovanou neregistrovaným subjektem. Mohlo by se tak jednat o pojišťovnu registrovanou mimo Českou republiku, případně i mimo Evropskou unii.

Nějaká pojišťovna ovšem v celém podvodu figurovat musí. Jinak by nebylo z čeho vyplácet pojistné a provizi za zprostředkování pojištění. Podle informací serveru Investujeme.cz obdrží mladíci nabízející pojištění se sponzorskou smlouvou 2000 korun za každého získaného klienta. Bez pojišťovny, která v celém případu bude figurovat jako poškozená, by se celý podvod zhroutil.

Jednou z alternativ je, že M Property business group využívá ke zprostředkování pojištění jiného finančního zprostředkovatele. Takto v České republice působila svého času například firma Ertrag & Sicherheit, která působila na zprostředkovatelské licenci rakouské společnosti Jung, DMS & Cie. GmbH, podnikající v Česku na základě takzvaného přeshraničního pasu.

Až sponzor skončí...

Peníze se do „systému“ dostávají formou zálohových provizí. Za zprostředkování smlouvy může společnost inkasovat od pojišťovny až dvojnásobek ročního pojistného. Má tak dostatek peněz na výplatu provize i několik měsíců plateb pojistného za klienta. Provizi musí vracet (či částečně vracet), pokud bude smlouva zrušena do dvou let. Bude-li ale příliv peněz dostatečně rychlý, může se rozplynout dříve, než začnou smlouvy masivně „padat“. Sponzorský dar pak již nebude placen a klientům zbudou jen uzavřené pojistné smlouvy.

Swissgolden: Stolování na zlaté pyramidě

Zlaté cihly

Posaďte se ke stolu a sežeňte další ziskuchtivé naivky. Swissgolden je pyramidová hra maskující svou činnost nákupem zlata. Čtěte na Investujeme.cz.

Lidé, kteří pojistnou smlouvu podepsali, utrpí nemalou ztrátu. Jakmile totiž společnost přestane se „sponzoringem“, budou pojišťovny nadále vymáhat pojistné. Takto uzavřené pojistky jsou přitom s největší pravděpodobností vysoce nevýhodné a drahé, nemluvě o špatném nastavení (podobné podvodné systémy mají zpravidla smlouvy naprosto bez krytí rizika). Pojišťovna pak může pojistné vymáhat i soudně.

Podvedený klient se navíc ani nemusí včas dozvědět, že je v prodlení s placením pojistného. Ve sponzorské smlouvě je sice uvedeno, že „sponzorské platby budou placeny v hotovosti vždy pět dní před splátkou pojistného pro daný měsíc“, ovšem podle informací Investujeme.cz je vše řešeno poštovními poukázkami. Na účet pojišťovny tak mohou peníze dojít jménem pojištěného, aniž by je osobně odeslal. Jakmile „sponzor“ přestane poukázky platit, pojištěný se stává neplatičem.

Přečtěte si také:

World Global Network: Podvedení podvodníci?

Swissgolden: Stolování na zlaté pyramidě

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy