Kvůli odkladu penzijní novely mohou předčasně do důchodu tisíce lidí, odhadl Jurečka

ČTK ČTK
3. 9. 2023 14:45
Do předčasného důchodu by kvůli odkladu platnosti zákona se změnami penzí mohlo odejít až 10 000 lidí. Příští rok by to mohlo zvednout výdaje o tři až čtyři miliardy korun. V pořadu Partie televize CNN Prima to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podmínky pro předčasný důchod zpřísňuje důchodová novela. Vláda původně počítala s tím, že by změny mohly platit od září.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. | Foto: Radek Bartoníček

Prezident Petr Pavel na konci srpna sdělil, že má k normě výhrady a rozhodne, zda ji vetuje, nebo podepíše později. Podpis připojil 1. září, což znamenalo, že nabude účinnosti od října. Novela zkracuje od října možnost jít do penze dřív z pěti let na tři roky a zvyšuje krácení pobírané částky.

"Pokud bychom vycházeli ze zkušenosti loňského roku, může se jednat až o 10 000 lidí, kteří se mohou rozhodnout, i když to nemusí být pro ně až tak výhodné," uvedl ministr. Podle něj tak odklad účinnosti o jeden měsíc může mít příští rok dopad na rozpočet tři až čtyři miliardy korun. "Když odejde takové množství lidí, může to znamenat takovéto výdaje státu," řekl.

Poslanec a stínový ministr práce opozičního hnutí ANO Aleš Juchelka novelu kritizuje. Postup kabinetu i prezidenta označil za politikaření. "S těmi, kteří chtějí jít do penze, se hrála podivná hra. Hrál ji prezident i vláda," uvedl poslanec. Podle něj nebylo nutné pravidla měnit.

Do předčasné penze je možné teď jít nejdřív v 60 letech. Důchodový věk se postupně zvyšuje, s ním se prodlužuje i doba pro případný odchod do předčasné penze. Muži a bezdětné ženy mají letos nárok na řádný důchod v 64 letech, na odpočinek tak mohou nastoupit až o čtyři roky dřív. Na počátku 30. let se důchodová věková hranice dostane na 65 let. Doba pro možný nástup do předčasné penze tak měla dosáhnout pěti let, na této hranici se měla ustálit. Novela nyní lhůtu zkracuje na tři roky.

Jurečka zmínil, že zkrácení by se mohlo dotknout do 2000 lidí, kteří by nástup do předčasné penze museli odložit. Podle důvodové zprávy k novele víc než tři roky před termínem do důchodu jde necelá desetina předčasných důchodců. Polovina nastupuje nejvýš do jednoho roku před řádným termínem.

Prezident měl k novele výhrady. Chybělo mu přechodné období pro zkrácení možnosti předčasné penze. Vytýkal vládě i to, že nové nastavení mimořádných valorizací je dražší než to nynější. Podle Jurečky lidé o záměru zpřísnit podmínky předčasných penzí a zkrátit lhůtu věděli od dubna, mohli se podle toho případně zařídit. Dodal, že nový model mimořádných valorizací sice stojí víc, ale má omezit rozevírání nůžek mezi vyššími a nižšími penzemi.

Sociální správa čelí od loňského podzimu náporu. Celkem dostala loni za poslední čtvrtletí téměř 120 000 žádostí o předčasný důchod. Výrazně jich přibylo poté, co ministerstvo práce v polovině loňského října upozornilo na výhodnost předčasných penzí. Dřívější důchod tak byl loni o několik stokorun až tisícikorun vyšší než řádná nová penze letos. Jurečka uvedl, že se výhodnost z loňska v tomto roce ale už neopakuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy