Dopravní pokuty zaplatíte i kartou. Už nejen na dálnici

ČTK ČTK
14. 9. 2011 16:34
Pilotní projekt se osvědčil, kartou platilo přes 10 procent řidičů
Foto: Policie ČR

Praha - Řidiči po celé České republice budou moci od 1. října platit blokové pokuty za spáchané přestupky kartou.

Policie totiž vybaví všechny útvary dopravní policie celkem 250 mobilními platebními terminály od ČSOB, která výběrové řízení vyhrála.

"Terminály budou nejen na dálničních odděleních, ale i na dopravních inspektorátech na krajské a okresní úrovni," říká mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Policie minulý rok v červnu v rámci zkušebního projektu na dobu jednoho roku vybavila 17 dálničních oddělení a tři krajská ředitelství policie 20 platebními terminály od České spořitelny.

Podle mluvčí se placení kartou v terénu osvědčilo, a proto ho chce policie rozšířit na celé území republiky.

Kartou platí víc než desetina lidí

Jen za první pololetí letošního roku bylo přes deset procent z objemu vybraných pokut placeno kartou.

Na pokutách policisté vybrali přes 41 milionů korun, kartou zaplatili řidiči přes čtyři miliony.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Zapomeňte na PIN. Supermarkety spouští nový typ karet
Známe platební karty, které vám vrátí peníze. Tady jsou
Na internetu zaplatíte bezpečněji, banky vylepší karty

Nevýhodou platebních terminálů jsou poplatky za transakce, které musí policie poskytovateli odvádět.

Konkrétní sumu za jednu transakci však Hodačová prozradit nechtěla s tím, že částka je předmětem smlouvy.

Za devět měsíců užívání zkušebního systému nicméně přišly poplatky policii na asi 125 tisíc korun.

"Důležité však je, že tyto poplatky jsou mnohonásobně nižší než případné další náklady, které by systém stálo vymáhání pokut v případě, že by nebyly zaplaceny platebním terminálem," dodala mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy