Kapra z kádě ne, baleného ano. Lidl zakázal prodej živých ryb před svými prodejnami

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
8. 12. 2022 16:37
Kádě s živými kapry letos zákazníci před prodejnami Lidl neuvidí. Řetězec jako vůbec první v Česku letos jejich prodej zakázal, napsaly ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN). Jako důvod prodejce uvedl udržitelnost a etické aspekty. Právě na to už několik let upozorňují ochránci zvířat. Ostatní řetězce, které možnost káďového prodeje nabízely, budou v tradici i letos pokračovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Už několik let bojuje organizace Vánoce bez násilí proti káďovému prodeji kaprů. Lidl je prvním z velkých řetězců v Česku, který tak vyjde ochráncům zvířat vstříc.

"Odpovědné podnikání pro nás znamená nabízet zákazníkům zboží nejvyšší kvality a zároveň se chovat k našemu okolí tak, aby naše činnost byla dlouhodobě udržitelná. I z toho důvodu jsme se letos rozhodli neumožnit prodej kaprů před našimi prodejnami," vysvětlil HN tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Kapry si však zákazníci budou moct nadále koupit již zabalené uvnitř prodejen. "Oproti klasickému 'stánkovému' prodeji je celý proces zpracování kaprů pod dohledem veterinární správy, u které je náš dodavatel zaregistrován, a probíhá podle nejpřísnějších norem s vysokými nároky na kontrolu kvality a zpracování pro maximální bezpečnost spotřebitele a co nejhumánnějším způsobem vůči rybám," dodal Myler pro Aktuálně.cz.

Káďový prodej pokračuje

Nabídku baleného kapra připravuje i konkurence. Ta na rozdíl od Lidlu ale neodmítá ani prodej živých ryb. Kádě s kapry tak budou letos k dispozici před některými obchody Tesco, Albert, Billa či Penny. "Pokud jde o prodej živých kaprů v blízkosti našich prodejen, ten u vybraných prodejen umožňujeme externím partnerům," upřesnil mluvčí Penny Tomáš Kubík.

Podobně to má konkurence. "Kapra vnímáme jako tradiční český vánoční pokrm a k této tradici patří i nákup ryb z kádí. Nicméně my kapry prodáváme pouze balené a naporcované v našich prodejnách, a nikoliv z kádí," podotkl ředitel komunikace prodejen Albert Jiří Mareček. I tento řetězec ovšem rybářům pronajímá k prodeji živých ryb své prostory před vybranými obchody.

Také podle Renaty Maierl z Kauflandu je prodej kaprů českou tradicí a zájem zákazníků o ně podle ní stále trvá. "Prodej živých kaprů bude probíhat na většině našich prodejen v termínu od 17. do 27. prosince," upřesnila.

Na kapry dohlédne inspekce

Na dodržování pravidel dohlíží Česká obchodní inspekce i Státní veterinární správa.

V seznamu pravidel, které vydala v roce 2011 na svých stránkách, zmiňuje například pracovní oděv a vybavení prodejců na stánku i to, jak kapra usmrtit. "Kapra nelze zaživa odšupinovávat, vytlačovat mu jikry anebo mlíčí, ohrožovat oči či brát ho za skřele," uvádí se v pravidlech. 

SZPI nabádá všechny, kteří mají v plánu kapra pořídit, aby usmrcení ryby nechali na odbornících. Neprofesionální přenášení živého kapra domů může rybě způsobit zbytečný stres, popřípadě utrpení při nešikovném usmrcování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy