Inspekce našla další chlazené kuřecí se salmonelou. Prodávalo ho Tesco

ČTK ČTK
7. 12. 2023 13:54
Další nebezpečné kuřecí maso původem z Ukrajiny odhalila v tržní síti Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Šlo o kuřecí prsní řízky prodávané v řetězci Tesco, v nichž byly bakterie, způsobující onemocnění salmonelóza. Opakovaně šlo o maso z kuřat, která byla chována a poražena na Ukrajině a které zpracovával slovenský podnik WE Trade z Horních Salib v okrese Galanta.
Foto: SZPI

Konkrétně jde o řízky dvou šarží, přičemž jedna z nich měla datum použitelnosti do 12. října, druhá do 28. září.

V tržní síti se už proto nenacházejí, inspekce však důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobky doma mražené, aby je nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv, uvedl mluvčí SZPI Marek Bartík.

Hlášení o zjištění nevyhovujících potravin vložila inspekce do evropského systému rychlého varování pro potraviny (RASFF). S řetězcem Tesco zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty. Jeden z případů ve druhé polovině roku už se přitom tohoto řetězce týkal, další případy odhalili inspektoři v jiných řetězcích.

V minulých letech už přitom byla zjištění o salmonele minimální, protože standardy, které dodržují chovatelé v EU, jsou jiné než na Ukrajině, která členem EU není.

 

Právě se děje

Další zprávy