Hříšná zpráva v éře zdražování: To všechno zlevnilo

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
1. 4. 2012 20:07
Méně zaplatíme například za brambory, auta, byty, televize, navigace nebo eura na dovolenou
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Výrazně dražší benzin, vejce nebo (kvůli růstu spodní sazby DPH) potraviny obecně poznává každý z nás ve své peněžence. Inflace se dostává ke čtyřprocentní hranici.

U příležitosti Dne dobrých zpráv ovšem stojí za povšimnutí i fakt, že některé věci - byť většinou nejde o denní spotřebu - lze pořídit výrazně levněji.

Dostupnější jsou například brambory, auta či byty, výrazně letos zlevnily také elektrospotřebiče, a i když to může znít zvláštně, "zlevnily" i eura či dolary.

Brambory proti vejcím

Podle únorových dat Českého statistického úřadu zdražila vejce oproti roku 2011 o necelých 40 procent. O stejných 40 procent ale podle statistiků naopak klesla cena brambor.

O více jak jedenáct procent pak zlevnila zelenina, u ní ovšem statistiku zkreslují brambory. I tak lze ale říci, že většinu zeleniny kupujeme levněji než vloni.

O necelých deset procent méně utratíme letos za fotoaparáty, mp3 přehrávače či flash disky. O pět procent zlevnily mobilní telefony a téměř o pět procent domácí spotřebiče a oděvy.

Levnější televize

Zastavme se u elektrospotřebičů. Které konkrétně letos pořídíte výrazně levněji než vloni?

"Asi největší cenový pokles jsme zaznamenali u navigace Tomtom Go 1000 Traffic, která se v roce 2011 prodávala za 5200 Kč a dnes je nabízena za 3600 Kč. Důvodem je stále větší rozšíření chytrých mobilních telefonů, do kterých je navigace dodávána," říká Lukáš Zaoral, obchodní ředitel Kasa.cz.

Ten potvrzuje, že elektrospotřebiče jsou letos obecně levnější a nejvíce (i o více jak pětinu) podle něj zlevnily navigační systémy GPS, blu-ray přehrávače, satelitní techniky či sušičky na prádlo.

Také další online obchodní dům ve své nabídce nalézá hned několik skupin spotřebičů, kde se zlevnění pohybuje minimálně kolem pětiny. LCD televize lze letos koupit podle Mall.cz dokonce o 40 procent levněji, následují pánské hlavicové holicí strojky (26 %), robotické vysavače (23 %), LED televize (20 %), vysavače pro suché sání (19 %) a plazmové televize (17 %).

Více eur na dovolenou

Další zlevňování by mohla podpořit posilující česká koruna, pokud by ovšem takový trend vydržel.

Vývoj za první tři měsíce zatím nakupující potěšil (exportéry naopak nepotěšil). Zatímco na začátku roku se euro prodávalo za necelých 26 korun, v březnu se kurz dostal až k 24,50 Kč. V posledních dnech nicméně koruna oslabila zhruba k 24,80 Kč za euro.

I tak ale ten, kdo vyjíždí například do Německa nebo na Slovensko, nakoupí za stejnou cenu více než na začátku roku. Například za deset tisíc korun tak nyní lze pořídit o zhruba 20 euro víc než na začátku roku.

A podobně se situace vyvíjí také u dolaru. Na začátku roku se cena vyšplhala až k 20,30 koruny, nyní lze dolar pořídit za méně než 19 korun.

Posilující koruna zlevňuje také například auta. U nich může Čechy, Moravany a Slezany těšit, že nabídka širokým vrstvám dostupných nových aut se oproti minulému roku podstatně rozšířila.

Zatímco ještě na začátku roku 2011 šlo na českém trhu pořídit necelých 20 nových aut do 200 tisíc korun, letos jejich počet již atakuje třicítku.

Levnější byty

Kdo řeší nové bydlení, toho potěší následující odhad Pavla Klimenta ze společnosti KPMG: "Přetrvávající převis nabídky nad poptávkou na trhu rezidenčních nemovitostí bude i v nejbližší době vytvářet tlak na snižování cen," říká.

Měl by tak pokračovat pomalý pokles cen, který nastartovala ekonomická krize.

Z dat statistického úřadu vyplývá, že ceny nových bytů v Praze za poslední tři roky poklesly o devět procent, u starších bytů dokonce o 13 procent. Podobně v minulých letech reagovaly na novou situaci i ceny ve zbytku republiky.


 

Právě se děje

před 43 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy