Tesco má konkurenci. Rohlík.cz přiveze nákup do 90 minut

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
17. 9. 2014 12:00
Za internetovým supermarketem Rohlík.cz stojí Tomáš Čupr. Zatím rozváží nákupy jen po Praze, v příštím roce plánuje rozšíření do dalších měst.
Foto: Thinkstock

Praha - Internetový obchod řetězce Tesco a několik menších rozvážkových firem mají silného konkurenta. Na trh vstupuje "internetový supermarket" Rohlík.cz, za nímž stojí podnikatel Tomáš Čupr.

Novou službu dnes oficiálně představil se zástupci investiční skupiny Miton a Enern, tedy spolutvůrci slevového portálu Slevomat nebo služby DámeJídlo.cz rozvážející jídla z restaurací.

Podobně jako při startu potravinového e-shopu Tesca v roce 2012 funguje i Rohlík.cz zatím jen v Praze. Na začátku příštího roku slibuje ale expanzi do dalších měst. Má ambici uspět i v zahraničí.

Deset miliard do pěti let

"Velikost českého trhu s potravinami je zhruba 500 miliard korun. A online prodej je v tomto oboru zatím neprobádané území, má možnost vyšplhat se v rychlém časovém období až na 50 miliard korun," říká k potenciálu e-shopu s potravinami Tomáš Čupr.

"Dnes je tu jediný masový hráč Tesco. To si možná ukrojilo tak 1,5 miliardy korun, což dává prostor dalšímu hráči," odhaduje Čupr. U obchodu Rohlík.cz očekává, že by do pěti let mohl mít roční obrat až 10 miliard korun.

Jsme jiní než Tesco

Podle Čupra však jeho Rohlík.cz nechce přímo konkurovat Tescu, jehož služba Potraviny online v současné době zákazníkům nabízí asi 20 tisíc položek. V Rohlíku je zatím na výběr ze čtyř tisíc položek, v blízké době se prý jejich počet navýší na osm tisíc.

"Chceme se profilovat jinak než online obchod Tesco. Chceme tu být pro zákazníky, kterým záleží na kvalitě," tvrdí Čupr.

Služba je zatím dostupná po Praze, na začátku příštího roku ale zamíří do dalších měst - Čupr zmiňuje přinejmenším Brno, Hradec Králové nebo Pardubice. V budoucnu chce uspět i v zahraničí. Pro srovnání: Tesco nyní rozváží nákupy v Praze, Brně, Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně, Hradci Králové, Liberci a Jablonci nad Nisou.

Doprava za 79 korun, u velkého nákupu zdarma

Hlavním dodavatelem potravin a dalšího zboží pro Rohlík.cz je řetězec Makro. Brzy by se měla síť dodavatelů rozšířit. "Stejně jako u Slevomatu a DámeJídlo.cz klademe důraz na uživatelskou jednoduchost, rychlost, spolehlivost a kvalitu," říká k tomu Čupr.

Věří, že projektu pomůže nejen slabá konkurence, ale i již existující logistická síť, kterou zatím využívala služba DámeJídlo.cz. Rohlík.cz lidem garantuje doručení nákupu do 90 minut.

Za dopravu lidé zaplatí 79 korun, přičemž nákup není limitován minimální částkou. Pokud cena nákupu přesáhne 2000 korun, je doprava zdarma. Za dopravu neplatí ani ti, kteří službu Rohlík.cz využívají poprvé. Objednávat si lze ve všední dny od 10 do 22 hodin a o víkendu od půl deváté do 22 hodin.

Pro srovnání: Cena za dopravu se u Tesca pohybuje podle vzdálenosti a času od 59 do 99 korun. Ani u něj není nákup limitován žádnou minimální částkou. 

Jsou tu i menší konkurenti

Dovoz nákupu až do domu nabízejí i další méně známé firmy, zejména v Praze.

Nejdelší historii - od roku 2001 - má služba Z-market. „Rozvážíme v Praze a okolí zhruba 30 kilometrů od centra. Zavážíme i lokality, jako jsou třeba Černošice, Dobřichovice, Říčany, Odolena Voda nebo Kladno. Doprava je bez poplatku,“ říká David Zubek, jednatel společnosti s krátkým názvem Z.

Z-market nyní nabízí asi čtyři tisíce položek, přičemž minimální útrata za nákup musí dosahovat 899 korun. Při objednání do druhé hodiny odpolední dostane zákazník nákup ještě ve stejný den. Rozšíření do dalších měst zatím Z-market neplánuje. „Logistické náklady u malých nákupů jsou moc vysoké, služba se pak stává trochu neekonomická,“ vysvětluje Zubek.

Od roku 2010 v Praze a okolí funguje služba Potraviny domů. Nabízí 6500 položek potravinářského zboží, ale i drogerii, tabákové výrobky nebo kancelářské potřeby. Rozvoz nákupu po Praze a okolí je vždy zdarma. I zde je ale potřeba nakoupit zboží za minimálně 990 korun. "První nákup pro registrovaného je bez finančního limitu," dodává Peter Nemeshegyi ze společnosti KBJ Velkoobchody, která e-shop provozuje.

Kdo si objedná nákup na webu Potraviny domů do devíti hodin ráno, obdrží jej zpravidla ještě týž den. U mimopražských zákazníků se doba dodání liší oblast od oblasti. "Konkrétní termín dodání se každý zákazník dozví po zadání PSČ na webu," říká Nemeshegyi. Také tato služba se zatím chce soustředit jen na Prahu a okolí.

Pátý rok působí v Praze také e-shop s potravinami Food 2U. Zboží ale rozváží jen dva dny v týdnu, konkrétně v úterý a v pátek. V nabídce má asi 1500 položek.  Minimální suma za nákup je 1500 korun, přičemž za dopravu se platí 200 korun. U nákupu nad 2000 korun je doprava zdarma. Nákup je potřeba objednat jeden až dva dny předem.

Fofr v Ostravě

Objednat si nákup až domů mohou od loňského května také obyvatelé Ostravy a okolí. Služba nazvaná Fofr Kurýr lidem umožňuje nákup z řetězců Kaufland, Albert, Tesco, Globus, Makro, Billa, Lidl nebo Penny. „Celý nákup pak provedeme v obchodě, který si zákazník vybere," říká zakladatel služby Lukáš Mlýnek.

Rozvážka není limitována žádnou minimální částkou, cena za dopravu se liší podle hodnoty nákupu a vzdálenosti od 150 do 700 korun.

Podobná služba už funguje i v Jihlavě, kde tehdejší absolventi střední školy založili rozvážkovou službu na webu Dovazime.kvalitne.cz. „Nyní studujeme v Brně a nákup rozvážíme pouze o víkendech a po domluvě,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů služby Martin Olejník s tím, že v současné době má služba v Jihlavě asi pět stálých zákazníků. Za rozvoz nákupu z vybraného obchodu zákazníci platí 89 korun, částka se bude zvyšovat na 100 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká sněmovna odvolala souhlas s vojenskými operacemi USA v Iráku

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh zrušit téměř dvacet let staré rozhodnutí Kongresu, které umožnilo nasazení vojenské síly v Iráku. Pokud návrh projde i Senátem, prezident USA by potřeboval k případnému spuštění bojové operace na iráckém území nový souhlas zákonodárců. Současný šéf Bílého domu Joe Biden zneplatnění autorizace z roku 2002 podporuje.

Sněmovna ovládaná od roku 2019 Bidenovou Demokratickou stranou tento postup podpořila už loni. Senát, kde měli až do letošního roku většinu republikáni, ovšem návrh odmítaný administrativou prezidenta Donalda Trumpa neprojednal, připomíná zpravodajský web Axios.

Dnes zrušení souhlasu s vojenskými operacemi v Iráku podpořilo kromě demokratické většiny také 49 republikánů. Loni tak učinilo pouze deset zástupců Republikánské strany. Výsledek dnešního hlasování byl 268 pro a 161 proti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko omezuje internetové připojení, tvrdí, že chce blokovat dětskou pornografii

Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes takzvanou virtuální privátní síť (VPN). Podle agentury TASS tak chce zabránit v přístupu k webům s dětskou pornografií a internetovým stránkám propagujícím sebevraždy a narkotika.

Zdroj: ČTK
Další zprávy