Tesco má konkurenci. Rohlík.cz přiveze nákup do 90 minut

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
17. 9. 2014 12:00
Za internetovým supermarketem Rohlík.cz stojí Tomáš Čupr. Zatím rozváží nákupy jen po Praze, v příštím roce plánuje rozšíření do dalších měst.
Foto: Thinkstock

Praha - Internetový obchod řetězce Tesco a několik menších rozvážkových firem mají silného konkurenta. Na trh vstupuje "internetový supermarket" Rohlík.cz, za nímž stojí podnikatel Tomáš Čupr.

Novou službu dnes oficiálně představil se zástupci investiční skupiny Miton a Enern, tedy spolutvůrci slevového portálu Slevomat nebo služby DámeJídlo.cz rozvážející jídla z restaurací.

Podobně jako při startu potravinového e-shopu Tesca v roce 2012 funguje i Rohlík.cz zatím jen v Praze. Na začátku příštího roku slibuje ale expanzi do dalších měst. Má ambici uspět i v zahraničí.

Deset miliard do pěti let

"Velikost českého trhu s potravinami je zhruba 500 miliard korun. A online prodej je v tomto oboru zatím neprobádané území, má možnost vyšplhat se v rychlém časovém období až na 50 miliard korun," říká k potenciálu e-shopu s potravinami Tomáš Čupr.

"Dnes je tu jediný masový hráč Tesco. To si možná ukrojilo tak 1,5 miliardy korun, což dává prostor dalšímu hráči," odhaduje Čupr. U obchodu Rohlík.cz očekává, že by do pěti let mohl mít roční obrat až 10 miliard korun.

Jsme jiní než Tesco

Podle Čupra však jeho Rohlík.cz nechce přímo konkurovat Tescu, jehož služba Potraviny online v současné době zákazníkům nabízí asi 20 tisíc položek. V Rohlíku je zatím na výběr ze čtyř tisíc položek, v blízké době se prý jejich počet navýší na osm tisíc.

"Chceme se profilovat jinak než online obchod Tesco. Chceme tu být pro zákazníky, kterým záleží na kvalitě," tvrdí Čupr.

Služba je zatím dostupná po Praze, na začátku příštího roku ale zamíří do dalších měst - Čupr zmiňuje přinejmenším Brno, Hradec Králové nebo Pardubice. V budoucnu chce uspět i v zahraničí. Pro srovnání: Tesco nyní rozváží nákupy v Praze, Brně, Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně, Hradci Králové, Liberci a Jablonci nad Nisou.

Doprava za 79 korun, u velkého nákupu zdarma

Hlavním dodavatelem potravin a dalšího zboží pro Rohlík.cz je řetězec Makro. Brzy by se měla síť dodavatelů rozšířit. "Stejně jako u Slevomatu a DámeJídlo.cz klademe důraz na uživatelskou jednoduchost, rychlost, spolehlivost a kvalitu," říká k tomu Čupr.

Věří, že projektu pomůže nejen slabá konkurence, ale i již existující logistická síť, kterou zatím využívala služba DámeJídlo.cz. Rohlík.cz lidem garantuje doručení nákupu do 90 minut.

Za dopravu lidé zaplatí 79 korun, přičemž nákup není limitován minimální částkou. Pokud cena nákupu přesáhne 2000 korun, je doprava zdarma. Za dopravu neplatí ani ti, kteří službu Rohlík.cz využívají poprvé. Objednávat si lze ve všední dny od 10 do 22 hodin a o víkendu od půl deváté do 22 hodin.

Pro srovnání: Cena za dopravu se u Tesca pohybuje podle vzdálenosti a času od 59 do 99 korun. Ani u něj není nákup limitován žádnou minimální částkou. 

Jsou tu i menší konkurenti

Dovoz nákupu až do domu nabízejí i další méně známé firmy, zejména v Praze.

Nejdelší historii - od roku 2001 - má služba Z-market. „Rozvážíme v Praze a okolí zhruba 30 kilometrů od centra. Zavážíme i lokality, jako jsou třeba Černošice, Dobřichovice, Říčany, Odolena Voda nebo Kladno. Doprava je bez poplatku,“ říká David Zubek, jednatel společnosti s krátkým názvem Z.

Z-market nyní nabízí asi čtyři tisíce položek, přičemž minimální útrata za nákup musí dosahovat 899 korun. Při objednání do druhé hodiny odpolední dostane zákazník nákup ještě ve stejný den. Rozšíření do dalších měst zatím Z-market neplánuje. „Logistické náklady u malých nákupů jsou moc vysoké, služba se pak stává trochu neekonomická,“ vysvětluje Zubek.

Od roku 2010 v Praze a okolí funguje služba Potraviny domů. Nabízí 6500 položek potravinářského zboží, ale i drogerii, tabákové výrobky nebo kancelářské potřeby. Rozvoz nákupu po Praze a okolí je vždy zdarma. I zde je ale potřeba nakoupit zboží za minimálně 990 korun. "První nákup pro registrovaného je bez finančního limitu," dodává Peter Nemeshegyi ze společnosti KBJ Velkoobchody, která e-shop provozuje.

Kdo si objedná nákup na webu Potraviny domů do devíti hodin ráno, obdrží jej zpravidla ještě týž den. U mimopražských zákazníků se doba dodání liší oblast od oblasti. "Konkrétní termín dodání se každý zákazník dozví po zadání PSČ na webu," říká Nemeshegyi. Také tato služba se zatím chce soustředit jen na Prahu a okolí.

Pátý rok působí v Praze také e-shop s potravinami Food 2U. Zboží ale rozváží jen dva dny v týdnu, konkrétně v úterý a v pátek. V nabídce má asi 1500 položek.  Minimální suma za nákup je 1500 korun, přičemž za dopravu se platí 200 korun. U nákupu nad 2000 korun je doprava zdarma. Nákup je potřeba objednat jeden až dva dny předem.

Fofr v Ostravě

Objednat si nákup až domů mohou od loňského května také obyvatelé Ostravy a okolí. Služba nazvaná Fofr Kurýr lidem umožňuje nákup z řetězců Kaufland, Albert, Tesco, Globus, Makro, Billa, Lidl nebo Penny. „Celý nákup pak provedeme v obchodě, který si zákazník vybere," říká zakladatel služby Lukáš Mlýnek.

Rozvážka není limitována žádnou minimální částkou, cena za dopravu se liší podle hodnoty nákupu a vzdálenosti od 150 do 700 korun.

Podobná služba už funguje i v Jihlavě, kde tehdejší absolventi střední školy založili rozvážkovou službu na webu Dovazime.kvalitne.cz. „Nyní studujeme v Brně a nákup rozvážíme pouze o víkendech a po domluvě,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů služby Martin Olejník s tím, že v současné době má služba v Jihlavě asi pět stálých zákazníků. Za rozvoz nákupu z vybraného obchodu zákazníci platí 89 korun, částka se bude zvyšovat na 100 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy