Za tři roky o 7 tisíc více, dobré časy však končí. Podívejte se, jak se kde přidávalo

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 13. 10. 2019 12:41
Skladníkovi na Ústecku se nástupní mzda zvedla za poslední tři roky o 7 tisíc korun hrubého měsíčně. Svářeči v Praze si polepšili dokonce o 9 tisíc. Mzdy v posledních letech výrazně rostly kvůli nedostatku zaměstnanců a konkurenčnímu boji mezi firmami. Zlaté časy však zřejmě končí, tempo růstu mezd zpomaluje. Vyplynulo to z průzkumů personálních společností Grafton Recruitment a Hays.
Mzdové srovnání, průzkum Grafton, 2019
Mzdové srovnání, průzkum Grafton, 2019 | Foto: Grafton

Informační technologie a telekomunikace

Dlouhodobý nedostatek uchazečů se zaměřením na IT trvá i letos. Pozice Česka je v tomto ohledu ve srovnání s ostatními zeměmi středoevropského regionu o něco horší, a proto se přístup zahraničních investorů vůči českému trhu zostřuje. Objevují se jak nabídky práce spojené s nejmodernějšími technologiemi, tak i pracovní příležitosti související s využitím starších nebo více konzervativních technologií. Velký hlad dnes také panuje po expertech na kyberbezpečnost.

Hlavní benefit? Flexibilita
Firmy lákají IT pracovníky na zajímavé podmínky a benefity, z nichž jednoznačně nejvyhledávanější je flexibilita v práci. Standardem se dnes stává individuální rozvržení pracovní doby, práce ze vzdálené kanceláře či ze zahraničí nebo využití co-workingového centra. Tento způsob spolupráce ovšem zvyšuje nároky na řídicí pracovníky, kteří musí být schopni efektivně a vzdáleně řídit projekty i celé virtuální týmy. V tomto oboru jsou vítáni cizinci i bez znalosti českého jazyka.

 

Právě se děje

Další zprávy