Za tři roky o 7 tisíc více, dobré časy však končí. Podívejte se, jak se kde přidávalo

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 13. 10. 2019 12:41
Skladníkovi na Ústecku se nástupní mzda zvedla za poslední tři roky o 7 tisíc korun hrubého měsíčně. Svářeči v Praze si polepšili dokonce o 9 tisíc. Mzdy v posledních letech výrazně rostly kvůli nedostatku zaměstnanců a konkurenčnímu boji mezi firmami. Zlaté časy však zřejmě končí, tempo růstu mezd zpomaluje. Vyplynulo to z průzkumů personálních společností Grafton Recruitment a Hays.
Mzdové srovnání, průzkum Grafton, 2019
Mzdové srovnání, průzkum Grafton, 2019 | Foto: Grafton

Výroba: Firmy automatizují provozy, protože nemají lidi

Největší nedostatek pracovníků pociťují firmy v oblasti průmyslové výroby. Mezi nejžádanější pozice patří operátoři výroby a skladníci s oprávněním k řízení vysokozdvižného vozíku pro manipulaci se zbožím, do popředí se dostává také obor elektro.

  • Kvůli nedostatku lidí mezi sebou firmy doslova bojují o kvalitní zaměstnance. Kdo chce obstát, musí přicházet s novými benefity nebo lidi motivovat vyšší mzdou. Právě v tomto oboru mzdy rostly nejrychleji.

Zároveň se prodlužuje doba, kterou firmy potřebují k získání potřebných lidí, a často dochází i ke snižování požadavků na kvalifikaci či dovednosti zaměstnanců. Nedostatek pracovníků řada firem řeší náborem v zahraničí i investicemi do robotizace a automatizace. Díky tomu se postupně mění charakter lidské práce a vznikají nové pracovní pozice, které vyžadují jiné znalosti a dovednosti. S tím souvisí i potřeba rekvalifikace a vzdělávání pracovníků.

"Ještě před pěti lety byly v tomto oboru velké rozdíly ve mzdách mezi regiony. Dnes se výše mezd napříč republikou sjednocuje," říká Martin Malo, výkonný ředitel Grafton Recruitment.

 

Právě se děje

Další zprávy