Za tři roky o 7 tisíc více, dobré časy však končí. Podívejte se, jak se kde přidávalo

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 13. 10. 2019 12:41
Skladníkovi na Ústecku se nástupní mzda zvedla za poslední tři roky o 7 tisíc korun hrubého měsíčně. Svářeči v Praze si polepšili dokonce o 9 tisíc. Mzdy v posledních letech výrazně rostly kvůli nedostatku zaměstnanců a konkurenčnímu boji mezi firmami. Zlaté časy však zřejmě končí, tempo růstu mezd zpomaluje. Vyplynulo to z průzkumů personálních společností Grafton Recruitment a Hays.
Foto: Sandro Enčić
  • Nejvíce zaměstnavatelům chybí lidé na řemeslnické a dělnické pozice a dále v technických oborech a informačních technologiích.

Složitou situaci na českém trhu práce řeší firmy náborem zaměstnanců ze zahraničí. Jde přitom nejen o pracovníky z členských států Evropské unie, ale i ze zemí mimo Evropskou unii, například z Ukrajiny, Srbska či Filipín.

"Poptávka po zaměstnancích z ciziny bude pokračovat i v roce 2020. Zájem bude v prvé řadě o kvalifikované pracovníky do výroby a do stavebnictví, očekáváme však také růst počtu cizinců na pozicích bílých límečků, zejména v IT," komentuje Martin Ježek.

A pak také automatizaci, kdy roboti vykonávají jak rutinní úkony, tak stále více i specializované práce. Právě robotizace má podíl na snižování mezd. "Jeden robot navíc na tisíc pracovníků snižuje mzdy o 0,25 až 5 procent," dodává Kučera. Podle něj se Česko robotů nebojí a na deset tisíc obyvatel připadalo před více než dvěma lety přes sto robotů. Dnes to bude výrazně více. Pro srovnání, nejvíce robotů využívá Singapur, kde na deset tisíc lidí připadalo v roce 2016 zhruba pět set robotů. 

  • Průzkum společnosti Grafton zkoumal situaci v jednotlivých odvětvích. Na dalších kartách se podívejte, jak to vypadá a bude vypadat ve výrobě, zdravotnictví, ve službách, stavebnictví, bankovnictví, IT, logistice či marketingu. Na obrázcích jsou uvedené mzdy, za které lidé přes Grafton na danou pozici nastoupili.
 

Právě se děje

před 22 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy