Máte zpoždění nebo zmizel kufr? Aerolinky zaplatí víc

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
16. 2. 2010 14:35
Odškodnění se však zvýšilo pouze o inflaci
Foto: Reuters

Praha - Letecká společnost vám ztratí zavazadlo, kvůli zpoždění či zrušení letu přijdete o důležitý obchod. Za to, a samozřejmě také v případě zranění či smrti při letecké nehodě, je nárok na odškodné.

Nyní začaly platit vyšší limity. O jejich zvýšení rozhodla Unie poprvé od roku 2002. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur má navýšení kompenzovat inflaci.

U zavazadel teď nový limit činí 1219 eur. Při zpoždění spoje můžete být odškodněni částkou až 5062 eur. V případě smrti či zranění cestujícího je Nařízením EU o odpovědnosti leteckého dopravce stanovena spodní hranice odškodnění, která dosahuje 121 974 eur.

K zavedení limitů pro odškodnění cestujících v letecké přepravě došlo již v roce 1999 na základě montrealské Úmluvy o sjednocení některých pravidel v mezinárodní letecké přepravě.

Za zrušení letu dostanete odškodnění vždy

V roce 2002 Evropská unie tuto úmluvu rozšířila o Nařízení EU o odpovědnosti leteckého dopravce při letecké dopravě cestujících a jejich zavazadel. Právě toto nařízení bylo nyní aktualizováno a limity zvýšeny tak, aby vyrovnaly inflaci.

Kromě výše zmíněného garantuje tento dokument také další práva cestujících jako jsou  právo na přiměřené občerstvení a povinné odškodnění v případě zrušení letu. To činí 250 - 600 eur na osobu.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Čekání na letišti nebo zrušený let? Žádejte kompenzaci!
Cenou za bezpečnost má být nahota a záření. Chceme to?

Podívejte se na letecký veletrh v Singapuru:

 

Právě se děje

Další zprávy