Komerční banka mění ceník. Prošli jsme jej za vás

Petr Kučera Petr Kučera
16. 9. 2011 5:30
Nový sazebník přináší většinou příjemné změny
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Většinou příjemné změny přinese klientům Komerční banky nový sazebník, který začne platit 1. ledna 2012.

Nižší poplatky než dosud zaplatí lidé, kteří zapomenou PIN nebo ztratí kartu. Zlevní také archivní výpisy k účtu, stejně jako některé trvalé příkazy podané osobně na pobočce.

Naopak vyšší poplatek čeká majitele kreditních karet při výběru z bankomatu.

Ceny základních služeb, které drobní klienti nejvíce využívají, zůstávají beze změny. Nemění se ani slevový program MojeOdměny, spuštěný v letošním roce (podrobněji zde).

Novinky se dotknou i podnikatelů. Obchodníkům, kteří mají na platebním terminálu obrat alespoň 10 tisíc korun, navíc banka zruší paušál za pronájem přístroje. Na druhou stranu zdraží terminály s nižším obratem a také výpisy o transakcích zasílané poštou.

Více než dosud zaplatí lidé a firmy při vkladu většího množství bankovek či mincí na účet nebo při jejich výměně.

Pětkrát špatně zadaný PIN nevadí

"Nový sazebník potěší klienty při řešení nenadálých situací spojených s vlastnictvím platební karty," říká Monika Truchliková z Komerční banky, zástupkyně výkonného ředitele pro marketing.

Expresní odblokování platební karty při pětkrát chybně zadaném PIN kódu bude nově poskytováno zcela zdarma a do 30 minut.

Poplatek za expresní vydání platební karty a PIN kódu klesne z nynějších čtyř tisíc na 1500 korun. Stoplistace platební karty pro firemní klienty zlevní na 1000 korun, dosud přijde na dva nebo čtyři tisíce podle typu karty.

Nově se sjednotí poplatek za výběr hotovosti kartou na přepážce banky (cash advance). V tuzemsku i zahraničí klienti zaplatí jedno procento z vybírané částky, minimálně však 100 korun. Dosud v tuzemsku platí jedno procento, ale minimálně 30 korun (u kreditek 50 korun); v zahraničí pak 1,7 procenta, minimálně 200 korun.

Více než dosud zaplatí lidé, kteří použijí kreditní kartu k výběru z bankomatu ostatních bank. I nadále sice půjde o jedno procento z vybírané částky, minimální poplatek však vzroste z padesáti na sto korun. Debetních karet se změny nedotknou.

Archivní výpisy a trvalé příkazy na pobočce

Od ledna 2012 zlevní Komerční banka přístup k transakční historii účtů. Poplatek za jednu stranu elektronického archivního výpisu klesne z pěti na jednu korunu, u papírové verze z pěti na 2,50 koruny.

Banka dále zruší poplatek za zřízení trvalého příkazu na pobočce nebo prostřednictvím telefonu, pokud se bude týkat plateb do vybraných společností stejné finanční skupiny - například do Penzijního fondu Komerční banky. Přes internet je nastavení či změna trvalých příkazů zdarma už nyní.

Příjem a výměna hotovosti

Výměna bankovek či mincí neroztříděných podle nominální hodnoty přijde nově na tři procenta z celkové vkládané částky, minimálně však na 100 korun. Dosud šlo o dvě procenta při stejném minimálním poplatku.

Stejně tak vzroste poplatek za vklad nebo výměnu nad 100 kusů stejné nominální hodnoty.

Nový zákon o oběhu bankovek a mincí od července zvýšil limit pro bezplatnou výměnu bankovek a mincí stejné nominální hodnoty z padesáti na sto kusů. Zároveň stanovil, že při splácení klientova závazku vůči bance musí přijmout hotovost zdarma (podrobněji zde).

Platební terminály

Zlevní také paušál za používání platebního terminálu obchodníky, pokud na něm dosáhnou obratu alespoň 10 tisíc korun měsíčně. V takovém případě jej totiž Komerční banka nebude účtovat.

Naopak více než dosud zaplatí obchodníci, kteří zmíněného obratu nedosáhnou - paušál vzroste na 900 korun.

Podle nynějšího sazebníku činí paušál 600 nebo 800 korun (podle typu terminálu) při obratu do 25 tisíc korun, dále 200 nebo 300 korun při obratu do padesáti tisíc a teprve od této hranice je používání zdarma.

Komerční banka také zpoplatní papírové výpisy o transakcích na terminálu. Jestliže je obchodník chce dostávat poštou, připlatí si 20 korun měsíčně nebo 150 korun týdně. Pokud zvolí elektronický výpis, dostane výpisy nadále zdarma.

Koncept MojeOdměny se rozšíří vedle začínajících podnikatelů i na bytová družstva a společenství vlastníků jednotek. Místo 169 korun měsíčně tak mohou za vedení účtu zaplatit jen 127 korun (začínající podnikatelé jen 99 korun). Slevy ze standardního poplatku mohou dosáhnout i uživatelé služby Profibanka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Komerční banka láká studenty na první bankovní styk
Zdarma bude opět zdarma, mBank zruší omezení plateb
Novinka v Česku: Bankomat vám dá bankovky, jaké zvolíte

 

Právě se děje

před 38 minutami

Saská kontrarozvědka označila protiimigrační hnutí Pegida za extremistické

Saský Zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV), který v této německé spolkové zemi plní funkci regionální kontrarozvědky, nově považuje protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) za extremistické. V pátek to oznámil šéf saské LfV Dirk-Martin Christian. Pro hnutí Pegida a její představitele nové hodnocení znamená, že se dostávají do hledáčku tajných služeb. Pegida vznikla v Sasku, které je její baštou, postupně se rozšířila i do dalších spolkových zemí, ale její popularita v posledních letech výrazně poklesla.

Saská kontrarozvědka uvádí, že Pegida vykazuje radikální úsilí a že v průběhu let se rozvinula z protestního v protiústavní hnutí. "Tím, že Pegida poskytuje známým pravicovým radikálům veřejnou agitační platformu, aby mohli šířit protiústavní názory a ideologie, funguje toto hnutí jako jakési propojení mezi extremisty a neextremisty," řekl Christian. To pak podle něj vede k posouvání hranic mezi demokratickými a radikálními postoji.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

před 54 minutami

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy