Zdarma bude opět zdarma, mBank zruší omezení plateb

Petr Kučera Petr Kučera
14. 9. 2011 16:52
K předchozímu systému se banka vrátí od poloviny listopadu

Praha - Internetová mBank zruší omezení pro odchozí platby, které zavedla od loňského října. Všechny platby z běžného účtu mKonto do jiných tuzemských bank tak budou opět zdarma.

mBank tak zřejmě reaguje na letošní vstup Zuno Bank, která se stejně jako ona profiluje jako čistě online banka a nabídla nulové poplatky za odchozí platby. Tyto poplatky (při zadání přes internet) neúčtuje ani Fio banka, která na trh vstoupila vloni.

Ke změně však dojde až od 15. listopadu. Banka chce totiž dodržet dvouměsíční lhůtu, kterou pro oznámení změn v sazebníku stanoví zákon o platebním styku. Zákon nicméně nezakazuje, aby se úpravy ve prospěch klientů projevily v praxi ihned, ačkoliv k formální změně dojde až později.

mBank omezila bezplatné odchozí platby kvůli údajnému zneužívání k podnikatelským účelům. Původně chtěla omezení zavést od loňského srpna, po vlně kritiky ze strany klientů posunula termín na začátek října.

Od té doby je možné bezplatně odeslat jen 10 odchozích plateb do jiné banky během kalendářního měsíce. Každá další platba přijde na tři koruny. Omezení se netýkalo trvalých příkazů a inkas, stejně jako plateb na jiný účet v mBank.

"Jednotlivé případy budeme od 15. listopadu posuzovat individuálně. Není tedy stanoven žádný, ani orientačni limit," říká k další obraně proti nadměrnému využívání bezplatných plateb mluvčí mBank Ivana Buriánková.

"Případné další změny v sazebniku v tuto chvili - i s ohledem na konkurenci - nemohu potvrdit," dodává mluvčí.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Ušetřete přes tisícovku ročně, neplaťte za účet v bance
Kellnerova Air Bank začne 1. listopadu. Známe detaily
Daňový trik Zuno Bank pokračuje, pojistil ho zákon

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy