Kellnerova Air Bank začne 1. listopadu. Známe detaily

Petr Kučera Petr Kučera
14. 9. 2011 10:55
Nová banka ze skupiny PPF odtajnila ceny. Jsou vyšší, než se čekalo
Foto: Aktuálně.cz

Doplnili jsme o informace ze středeční tiskové konference.

Praha - Ceny za účet u nové banky ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera budou vyšší, než se čekalo. Vyplývá to ze sazebníku, zveřejněného v úterý na webu Air Bank.

Banka získala licenci na začátku června. Nyní sice zveřejnila podrobnosti o produktech, plný start však posunula z původně avizovaného přelomu září a října až na 1. listopadu.

Jak už Air Bank avizovala na jaře, nabídne dva typy běžných účtů - Malý a Velký.

První z nich je sice pro běžné zákazníky cenově výhodnější než konta většiny velkých bank, nicméně oproti nízkonákladové konkurenci (Fio, Zuno či mBank) na první pohled nepřichází s výrazně atraktivnější nabídkou.

Sazebník Air Bank
Sazebník Air Bank | Foto: AirBank.cz

Air Bank se chce od konkurence lišit nejen cenou a přehledným sazebníkem, ale také jednoduššími, uživatelsky příjemnějšími produkty. Jako první například umožní, aby si lidé při výběru z bankomatu zvolili, v jakých bankovkách chtějí hotovost vydat (podrobněji v tomto článku).

Malý tarif: Platíte jen za to, co využijete

Za tarif Malý nebude banka účtovat žádný měsíční paušál, zdarma má být i většina základních služeb. Za odchozí platbu do jiných tuzemských bank - včetně trvalých příkazů a inkas - ale klient zaplatí pět korun.

Výběry z vlastních bankomatů mají být sice zdarma, výběr z ostatních však vyjde na 25 korun.

Interiér první pobočky Air Bank
Interiér první pobočky Air Bank | Foto: Aktuálně.cz

Air Bank přitom zpočátku nabídne jen malou síť vlastních bankomatů u svých dvanácti poboček v největších městech (z toho pět v Praze a dvě v Brně). Na druhou stranu za stejný poplatek - 25 korun - si půjde vybrat i v bankomatech po celé Evropské unii.

"Budeme hledat cesty, jak zpřístupnit výběry z vlastních bankomatů většímu počtu klientů. Možných cest je víc, třeba i partnerství," slibuje marketingový ředitel Jakub Petřina.

I tento levnější tarif nicméně nabídne vydání dvou embosovaných platebních karet zdarma včetně jejich případné náhrady, zablokování i odblokování. Opakované zaslání PIN nebo jeho změna přijde u Malého tarifu na 25 korun, u Velkého je v ceně paušálu.

Karty, které Air Bank letos vydá, ještě neumožní bezkontaktní platby. S jejich výdejem začne banka zřejmě na začátku příštího roku. Lidé si přitom sami zvolí, zda chtějí bezkontaktní, nebo klasickou kartu. Design karty si budou moci vybrat ze tří možností.

Vše zdarma za 150 korun

Dražší tarif nazvaný Velký přijde na 150 korun měsíčně. V této ceně zahrne všechny základní služby - tedy i odchozí platby do jiných bank a všechny výběry z bankomatů v tuzemsku i EU.

U obou variant si klienti připlatí za méně časté služby. Příchozí i odchozí zahraniční platba přijde na 200 korun, zaslání upomínky na 300 korun. Za vydání třetí platební karty zaplatí zájemci 300 korun jednou za tři roky.

Ze sazebníku nevyplývá, že by Air Bank umožnila bezplatné vedení Velkého tarifu, pokud klient splní určité podmínky.

"Malý tarif je určen hlavně pro lidi, kteří využívají bankovní služby méně nebo chtějí mít co největší kontrolu nad jednotlivými poplatky. Velký tarif pak míří na klienty, kteří mají hodně plateb, používají banku často a dávají přednost pohodlí před řešením jednotlivých poplatků," říká Michal Strcula, ředitel retailového bankovnictví Air Bank.

Zároveň slibuje, že nespokojení klienti mohou snadno požádat o odpuštění poplatku, banka jim prý automaticky rychle vyhoví. Teprve pak bude banka zkoumat, zda lidé tuto možnost nezneužívají.

Bankomat Air Bank umožní volbu konkrétních hodnot požadovaných bankovek
Bankomat Air Bank umožní volbu konkrétních hodnot požadovaných bankovek | Foto: Air Bank
Čtěte více o nabídce Air Bank:
Novinka v Česku: Bankomat vám dá bankovky, jaké zvolíte

Ojedinělá na českém trhu má být možnost výslovně schvalovat jednotlivá inkasa. Pokud si klient takovou pojistku zvolí, může ji využívat zdarma.

Spořicí účet - vždy mezi TOP 3

Air Bank přijde se spořicím účtem, který bude trvale patřit mezi tři nejvýhodnější na trhu.

"Právě kvůli této garanci zatím nemůžeme zveřejnit konkrétní úrokovou sazbu, s níž při startu banky přijdeme," vysvětluje marketingový ředitel Jakub Petřina.

Air Bank přitom nepůjde ve stopách konkurenční Zuno, která díky daňovému triku nabízí klientům vyšší čistý zisk. „Úroky budeme připisovat měsíčně, nikoliv denně," upřesňuje Petřina.

Podle něj jde o standard na trhu. "Krok Zuno je nám na jednu stranu sice sympatický, ale prakticky je to obcházení daňových zákonů," dodává.

Založit spořicí účet půjde zdarma a bez nutnosti vedení běžného účtu. Termínované vklady banka nechystá. "Věříme, že spořicí účet je ten způsob, jakým je správné spořit. Úspory si lze kdykoliv vybrat," říká Petřina.

Prvním pěti tisícům zájemcům, kteří se zaregistrují na webu banky, nabízí Air Bank úrokový bonus 0,2 procentního bodu.

Srovnatelná konkurence

Podobný model dvou tarifů nabídla i konkurenční Zuno Bank, která vstoupila na český trh v polovině července.

Její levnější tarif s nulovým paušálem však obsahuje i bezplatné odchozí platby. Na druhou stranu výběr z vlastního bankomatu (síť Raiffeisenbank) přijde na 18 korun, z cizích pak na 38 korun a ze zahraničních na 80 korun.

Dražší tarif Zuno Bank přijde na 68 korun měsíčně. Tento paušál neplatí klienti, kteří utratí kartou alespoň 5000 korun měsíčně nebo mají průměrný měsíční zůstatek na účtu alespoň 200 tisíc korun.

Další konkurent - Fio - pak oproti internetové Zuno Bank nabízí i pobočkovou síť, podobně jako to plánuje Air Bank.

Vedení účtu u Fio a všechny základní služby jsou přitom zdarma, v praxi si někteří klienti připlatí 20 až 25 korun měsíčně za lepší platební kartu nebo šest korun za výběry z bankomatu, pokud nemají blízko některý ze zhruba sedmdesáti "vlastních".

Účet zdarma včetně základních služeb nabízí také mBank, podmínky pro bezplatný výběr z bankomatu jsou ale komplikovanější (závisí na objemu plateb kartou).

Některé další banky pak nabízejí bezplatný účet - nebo alespoň jeho vedení - v případě, že si k nim lidé pravidelně posílají výplatu nebo jinou platbu v rozmezí zhruba od 15 do 25 tisíc korun. Taková konta mají například Poštovní spořitelna, UniCredit nebo Raiffeisenbank.

Také u placených účtů či balíčků se běžný klient, využívající především základní služby, dostane u většiny tuzemských bank pod 150 korun měsíčně. Například Aktivní konto od ČSOB zahrnuje v paušálu 90 korun vedle vedení účtu také deset odchozích a pět příchozích plateb, pět výběrů z bankomatu či vedení dvou platebních karet včetně základního pojištění.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji o nových bankách:
Naši banku budete mít rádi, slibuje Kellnerova Air Bank
Nová internetová banka láká na levný účet a vyšší úroky
Další nová banka slibuje férovější a jednodušší služby
 

Právě se děje

před 41 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy