Infobox
Chcete se dozvědět více o ŽIVOTNÍM POJIŠTĚNÍ? Mnoho dalších zajímavých a důležitých informací naleznete na naší speciální příloze! Čtěte zde!Životní pojištění se většinou rozdělují do pěti základních skupin pojištění + připojištění. Výběru je třeba věnovat velkou pozornost a vybírat skutečně tak, aby uzavřené pojištění odpovídalo vašim potřebám.
Rizikové životní pojištění
Rizikové nebo také dočasné životní pojištění je pojištěním pro případ smrti. Neobsahuje spořící složku. Kryje pouze pojištěná rizika, nekryje riziko dožití. Při pojistné události, tj. smrti, závažného onemocnění, dojde k výplatě pojistné částky a pojištění zaniká.
Při dožití se konce pojištění toto pojištění zaniká bez náhrady. Bez náhrady, až na výjimky, zaniká i v případě jeho vypovězení. V tomto případě ale nelze pojistné odečíst od daňového základu.
Při rizikovém životním pojištění si můžete sjednat buď pojištění s pevnou pojistnou částkou, což se používá při potřebě dosáhnout stále stejně vysoké pojistné ochrany, nebo pojištění s klesající pojistnou částkou, často také označující se jako úvěrová životní pojištění, jsou určena k pojištění osob splácejících úvěr.
Kapitálové životní pojištění
Životní pojištění lze mimo zajištění pozůstalých použít také k naspoření finančních prostředků. Takové životní pojištění se nazývá kapitálové. Kapitálové životní pojištění (KŽP) představuje kombinaci pojištění v případě smrti a spoření. Tj., že část z placeného pojistného je určena na pokrytí rizika smrti a část je připisována ve prospěch klienta na tzv. kapitálovou hodnotu.
Pokud klient zemře, je pojišťovna povinna vyplatit jak kapitálovou hodnotu pojištění, tak pojistnou částku pro případ smrti. V případě, že se klient dožije konce pojištění, vyplatí pojišťovna klientovi pouze kapitálovou hodnotu pojištění. V případě kapitálového životního pojištění záleží pouze na pojišťovně, jak vysoké pojistné stanoví a jak s přijatým pojistným potom naloží.
Náklady pojišťovny jsou u kapitálového životního pojištění započteny do pojistné sazby a tvoří část pojistného placeného klientem.
Investiční životní pojištění
Investiční životní pojištění (IŽP) je pojištění, kde je výše plnění vázáno na hodnotu podílových jednotek. Tj., při uzavření investičního životního pojištění vám pojišťovna povede individuální účet tvořený podílovými jednotkami. Podílové jednotky pojišťovna nakupuje za od vás přijaté pojistné. A to buď za celé pojistné nebo jen za jeho část. V případě dožití je hodnota pojistného plnění vázána na hodnotu vašeho podílového účtu a to k datu pojistné události. V případě smrti záleží na dané pojišťovně.
Některé pojišťovny vyplatí kapitálovou hodnotu podílových jednotek klienta, pokud je vyšší než pojistná částka. Jiné můžou vyplatit zaplacené pojistné, tedy to, co klient pojišťovně zaplatil. Další poskytnou součet pojistné částky a kapitálové hodnoty atd. To znamená, že na rozdíl od kapitálového životního pojištění v investičním životním pojištění nemáte jistotu vyplacení konkrétní částky při dožití se konce pojištění.
Životní pojištění je moderní produkt, který veškeré riziko s investováním spořící složky nechává na klientovi, který si sám zvolí investiční strategii. Tudíž, investiční riziko nesete vy, nikoliv pojišťovna, jak je to v případě kapitálového životní pojištění. Záleží na tom, jakou investiční strategii si vyberete a jak se vámi zvolenému investičnímu fondu bude dařit. Svůj výběr můžete kdykoliv změnit. Svoji strategii fondů byste měli vybírat podle toho, jaký jste investiční typ.
Před uzavřením smlouvy si můžete vyžádat i test investičního rizika. Jak se říká: "Kdo chce dobře spát, investuje do dluhopisů, kdo dobře žít, do akcií." Pokud se nebojíte rizika, můžete sáhnout po dynamickém fondu, který staví na akciích. Můžete hodně vydělat, ale můžete také ztratit. Chcete-li mít naopak jistotu, zvolte fond investující do málo výdělečných, ale bezpečných produktů.
Investiční životní pojištění sice není levný produkt, ale na rozdíl od kapitálového životního pojištění jsou jeho poplatky přehledné. Jsou strhávány z přijatého pojistného nebo z podílového účtu podle aktuálně platného sazebníku. Mezi řádné poplatky patří vstupní poplatek, měsíční poplatek a poplatek za zprávu fondů a mezi mimořádné poplatky se započítávají poplatky za mimořádné požadavky klienta, (např. částečný odkup), změna investiční strategii apod.
Variabilní životní pojištění
Variabilní nebo také univerzální životní pojištění je moderní vývojová větev životního pojištění pro případ smrti nebo dožití. Klienti si sami mohou vybrat rozpětí pojistné částky pro případ smrti k danému pojistnému vzhledem k placenému pojistnému.
Dalšími charakteristickými rysy, kterými se variabilní životní pojištění liší od jiných klasických jsou variabilita parametrů pojištění, částečný odkup nebo výběr umožňující čerpat hodnoty pojištění v průběhu trvání pojištění, mimořádné pojistné, které lze hradit kdykoliv nad rámec smluveného pojistného, garance minimálního zhodnocení a v určitých případech transparentnost, což znamená, že klientovi je veden individuální účet, na kterém jsou zaznamenány platby pojistného i poplatky za převzatá rizika a správu pojištění.
Důchodové pojištění
Důchodové pojištění slouží jako pojištění na důchod. Je zde tedy spořící složka. Klient si uzavřením smlouvy předem sjedná pevnou výši vyplácené doživotní měsíční renty důchodu. Důchodové pojištění je tedy založeno na tom, že se pojistná částka nesjednává pro případ dožití, ale na roční důchod.
Připojištění
Součástí některých životních pojištění jsou tzv. připojištění. Mohou buď zvyšovat ochranu proti základním rizikům, nebo se vztahují na rizika, na která se základní složka nevztahuje.
Mezi možná připojištění patří, např. zvýšení pojištění pro případ smrti, pojištění smrti způsobené úrazem, pojištění trvalých následků způsobených úrazem, pojištění ušlého výdělku v případě nemoci nebo úrazu, pojištění ušlého výdělku v případě úrazu, pojištění tělesného poškození v případě úrazu, pojištění nákladů spojených s úrazem, pojištění zproštění od placení pojistného v případě trvalé invalidity, pojištění pro případ plné invalidity, pojištění pro případ hospitalizace, pojištění pro případ hospitalizace, pojištění pro případ velmi vážného onemocnění, zdravotní pojištění a další.