Jaká banka je konkrétně pro váš spořící účet nejideálnější?
Připravili jsme pro vás ty banky, které spořící účty nabízí.
ING
Dlouhodobě nejvýhodnější úrokovou sazbu u spořících účtů drží již mnoho měsíců ING. Se svým spořícím účtem ING konto nabízí úrokovou sazbu už od 2,25 %. Touto úrokovou sazbou se úročí celá částka vložená na účet. Za účet neplatíte žádné poplatky a peníze z účtu máte kdykoliv k dispozici.
Česká spořitelna
U ČS si můžete uložit peníze na vkladový účet na dobu 7 dní až 4 roky. Můžete si ho založit i tehdy, pokud nemáte běžný účet, a jeho vedení je zdarma. Výhodou u ČS je možnost vybrat si jednou peníze mimo den splatnosti, a to až do výše čtvrtiny vkladu.
Minimální částka, kterou musíte vložit při založení účtu, je 5000 Kč. Pokud si budete k účtu pravidelně přidávat (tzv. přívklady), mohou vás potkat i bonusy - přívklad bude o 15 % výhodněji úročen. Základní úrok se přitom pohybuje od 0,55 do 2,35 procenta.
Komerční banka
U KB vám nabídnou Sporoúčet, který má měsíční výpovědní lhůtu a minimální vklad 5000 Kč. Úrok se tu pohybuje od 0,51 procenta u nejnižší uložené částky po 1,36 procenta u vkladu nad milion.
Na spořící účet vám mohou být převáděny i peníze nad stanovený limit z účtu běžného. Pokud se ocitnete v situaci, že potřebujete nutně vybrat, můžete to udělat, ale je vám účtována pokuta. Tento účet mohou používat jak fyzické osoby, tak i podnikatelé a osoby právnické.
Idealkonto je balíček služeb, který KB nabízí fyzickým osobám. Zahrnuje běžný účet s povoleným debetem, spořící účet a elektronickou platební kartu.
Spořící účet funguje na stejném principu jako zmíněný Sporoúčet, jen základní vklad je zde pouze 1000 Kč. Poplatky za celý balíček představují minimálně 35 Kč měsíčně, přičemž prostředky na spořícím účtu jsou úročeny sazbou od 1,15 do 1,7 procenta.
Pokud byste měli zájem o další služby, konto Ideal umožňuje využívat také finančních služeb KB a jejích dceřiných společností.
ČSOB
U tohoto ústavu si na spořící účet můžete ukládat peníze s výpovědní lhůtou 2 dny až 4 roky. Výpovědní lhůta 2 a 7 dní předpokládá, že zde máte také běžný účet. Spořící účet je veden zdarma. Bezplatně můžete také automaticky převádět peníze nad daný limit z účtu běžného.
Úroky se zde pohybují v rozpětí od 0,4 do 2,45 procenta. Minimálně musíte vložit 5 000 Kč.
GE Money Bank
V GE Money si můžete zřídit spořící účet i prostřednictvím internetového bankingu. Je vám veden zdarma a prostředky na něj mohou být z vašeho běžného účtu převáděny automaticky po překročení stanoveného limitu.
Ten může být jak horní, tak i spodní. Váš vklad na běžném účtu tedy například neklesne pod 1000 Kč, pokud tak služby nastavíte. Převody peněz jsou zdarma. Účet je ovládán všemi kanály přímého bankovnictví.
Výhodou tohoto účtu je i to, že peníze je možné kdykoli vybrat. Pokud jde o úrok, dělá 0,5 procenta. Vzhledem k tomu, že běžný účet má úrok jen 0,1 procenta, je to výrazný rozdíl.
HVB Bank
Tento bankovní ústav termínem Spořící účet Plus rozumí vkladní knížku. Minimální vklad na ní představuje 100 000 Kč, přičemž bez výpovědi můžete měsíčně disponovat 50 tisíci. Pokud jde o úrok, pohybuje se od 1,1 do 1,85 procenta. To, co si spíše představíte pod termínem spořící účet, se tu jmenuje S-konto.
To má minimální vklad 10 000 a úrok je pevně stanoven na 1,2 procenta. S tímto kontem nemůžete operovat pomocí příkazů, lze z něj jen vybírat peníze z hotovosti; ukládat na něj můžete převody ze svého účtu. Vedení obou těchto služeb je zdarma.
Poštovní spořitelna
U tohoto ústavu si můžete peníze zhodnocovat na spořícím účtu, který se zřizuje k postžiru nebo postkontu. Výpovědní lhůta může být stanovena na 14 dní až 12 měsíců, přičemž úroky se pohybují od 1,15 do 1,2 procenta, v závislosti na výpovědní lhůtě.
Úroky se mohou připisovat podle vaší volby buď k účtu spořícímu, nebo základnímu. Vedení účtu atd. je bezplatné.
Raiffeisenbank
Spořící účet Efektkonto této banky byste téměř nepoznali od účtu běžného. Je sice založen a veden zdarma (Výpis ale stojí 15 Kč.), můžete k němu ale dostat i platební kartu a služby přímého bankovnictví. Na rozdíl od jiných bank jsou zde zpoplatňovány provedené transakce.
Minimální vklad tohoto účtu je 5000 Kč a další peníze můžete vkládat buď v hotovosti, nebo příkazy, a také pomocí automatického převodu nadlimitního zůstatku. Efektkonto může být vedeno jak k běžnému účtu, tak i samostatně.
Úrokové sazby se u tohoto účtu pohybují od 0,8 po 2,1 procenta. U tohoto ústavu můžete mít spořící účet i v rámci balíčku služeb Kompletkonto, a to u variant Klasik a Optimum. V takovém případě je úroková sazba výhodnější, pohybuje se od 1,3 do 2,2 procenta. Vložit na spořící účet musíte nejméně 500 Kč.
Živnostenská banka
V tomto peněžním ústavu můžete mít spořící účet k běžnému účtu, přičemž převádět na něj můžete v hotovosti, příkazem či automatickým převodem. Ovládání spořícího účtu je možné prostřednictvím všech kanálů přímého bankovnictví. Peníze si tak můžete třeba převést zpět na disponibilní účet, ovšem až po uplynutí stanovené výpovědní lhůty (mezi 1 týdnem a 6 měsíci).
Od její délky a od uložené částky se odvozuje i výše vkladu. Úroky se zde pohybují od 0,39 do 1,52 procenta. Specialitou tohoto bankovního ústavu je nastavení minimální výše vkladu, protože ta se liší na jednotlivých pobočkách. Nejmenší je částka v Praze, činí 5 000 Kč.