Výzkumníci se ptali lidí na ideální práci. Výsledky pak porovnali s představami firem

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 6. 2022 16:19
Vedle atraktivní mzdy a pěkných benefitů chtějí zaměstnanci jistotu úvazku, pohodu na pracovišti a volnou pracovní dobu. Firmy jsou v nevýhodě, na trhu práce je málo uchazečů, takže aby nové získaly a starší si udržely, musí "připlatit". Za to ale také něco chtějí - spolehlivost a ochotu učit se novým věcem. Personalisté zkoumali, jaké jsou v krizové době představy lidí a firem o ideální práci.
Foto: Jakub Plíhal

Peníze jsou číslo jedna

"Ideálním zaměstnavatelem je pro české pracovníky taková firma, která nabízí atraktivní mzdu a benefity a možnost home office, má dobrou pověst, v oboru si stojí dobře a zaměstnancům nehrozí propouštěním," shrnuje základní požadavky zaměstnanců Jacek Kowalak, ředitel personální společnosti Randstad.

Upozorňuje, že čím dál podstatnější je pro lidi příjemná pracovní atmosféra. "Pro české pracovníky má o 10 procent větší význam než před pěti lety," vysvětluje.  

Nejdůležitějším faktorem spokojenosti zaměstnanců ale stále zůstává výše mzdy a atraktivita benefitů, zvláště ve světle vysoké inflace. Podle Kowalaka je finanční ohodnocení při výběru nové práce důležité pro 70 procent Čechů.

"Tím se liší od evropského průměru, kde na prvním místě vychází jistota zaměstnání. V našem mezinárodním průzkumu vyšlo, že je pro více než 60 procent zaměstnanců stejně podstatná jako finanční stabilita firmy. Pátým faktorem je zajímavý obsah práce, který je klíčový pro nadpoloviční počet respondentů," dodává personalista. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy