Dotace z Panelu se při refinancování vracet nebudou

ČTK ČTK
13. 3. 2013 17:39
Rozhodla o tom vláda. Ministerstvo pro místní rozvoj připraví změnu vládního usnesení
Foto: PANEL PLUS / Jaroslav Hejzlar

Praha - Příjemci dotací na regeneraci domů z programu Panel o státní příspěvek nepřijdou ani v případě refinancování původního úvěru.

Rozhodla o tom vláda, která ministerstvu pro místní rozvoj uložila, aby připravila příslušnou změnu vládního usnesení. Ministerstvo by chtělo legislativní proces urychlit tak, aby se stihl do dvou až tří měsíců.

Případ otevřely stížnosti příjemců dotací, kterým v prosinci loňského roku přestal správce programu Panel, Českomoravská záruční a rozvojová banka, vyplácet úrokové dotace.

Banka tak se zpožděním reagovala na opakované výzvy ministerstva pro místní rozvoj, aby dotace přestala vyplácet těm příjemcům, kteří svůj původní úvěr refinancovali. Vládní nařízení totiž stanovilo, že refinancováním příjemce ztrácí na dotaci nárok.

Českomoravská záruční a rozvojová banka přesto úvěrové dotace vyplácela takřka celý loňský rok a podle ministerstva pro místní rozvoj tak 225 příjemcům neoprávněně vyplatila celkem 16 milionů korun.

Foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar
Čtěte také:
Banka vyplácela dotace z programu Panel neoprávněně
Vlastníci paneláků mohou žádat o nové půjčky na opravy
Výdaje fondu bydlení klesnou na rok 2013 o sto milionů

"Českomoravská záruční a rozvojová banka v rozporu s nařízením vlády v minulém roce vyplácela dotace i v případě, že si příjemci dotací refinancovali své úvěry. To nebylo účelem dotací. Podstatou podpory bylo vylepšovat si byty a domy, a ne zlepšovat svou platební bilanci," řekl v pondělí náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Banka se k tomu odmítla vyjádřit.

Příjemci, kteří dostali dotaci neoprávněně, se nemusí bát, že by o ní přišli. Ministerstvo pro místní rozvoj vládě navrhne, aby jim vyplacené peníze zůstaly. Zpětně by měli dostat státní příspěvek také ti, kteří mají proplácení dotací od prosince pozastavené. "Smyslem návrhu legislativní úpravy je odstranit vzniklou nerovnost," uvedl Kalous.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Rozbory vody z řeky Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatém nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy