Dotace z Panelu se při refinancování vracet nebudou

ČTK ČTK
13. 3. 2013 17:39
Rozhodla o tom vláda. Ministerstvo pro místní rozvoj připraví změnu vládního usnesení
Foto: PANEL PLUS / Jaroslav Hejzlar

Praha - Příjemci dotací na regeneraci domů z programu Panel o státní příspěvek nepřijdou ani v případě refinancování původního úvěru.

Rozhodla o tom vláda, která ministerstvu pro místní rozvoj uložila, aby připravila příslušnou změnu vládního usnesení. Ministerstvo by chtělo legislativní proces urychlit tak, aby se stihl do dvou až tří měsíců.

Případ otevřely stížnosti příjemců dotací, kterým v prosinci loňského roku přestal správce programu Panel, Českomoravská záruční a rozvojová banka, vyplácet úrokové dotace.

Banka tak se zpožděním reagovala na opakované výzvy ministerstva pro místní rozvoj, aby dotace přestala vyplácet těm příjemcům, kteří svůj původní úvěr refinancovali. Vládní nařízení totiž stanovilo, že refinancováním příjemce ztrácí na dotaci nárok.

Českomoravská záruční a rozvojová banka přesto úvěrové dotace vyplácela takřka celý loňský rok a podle ministerstva pro místní rozvoj tak 225 příjemcům neoprávněně vyplatila celkem 16 milionů korun.

Foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar
Čtěte také:
Banka vyplácela dotace z programu Panel neoprávněně
Vlastníci paneláků mohou žádat o nové půjčky na opravy
Výdaje fondu bydlení klesnou na rok 2013 o sto milionů

"Českomoravská záruční a rozvojová banka v rozporu s nařízením vlády v minulém roce vyplácela dotace i v případě, že si příjemci dotací refinancovali své úvěry. To nebylo účelem dotací. Podstatou podpory bylo vylepšovat si byty a domy, a ne zlepšovat svou platební bilanci," řekl v pondělí náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Banka se k tomu odmítla vyjádřit.

Příjemci, kteří dostali dotaci neoprávněně, se nemusí bát, že by o ní přišli. Ministerstvo pro místní rozvoj vládě navrhne, aby jim vyplacené peníze zůstaly. Zpětně by měli dostat státní příspěvek také ti, kteří mají proplácení dotací od prosince pozastavené. "Smyslem návrhu legislativní úpravy je odstranit vzniklou nerovnost," uvedl Kalous.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy