Co nám přinese rok 2007:Budeme bohatší?

23. 2. 2007 0:00
Co nám přinese rok 2007? Jak se bude vyvíjet naše ekonomika a naše příjmy? Budeme zase o něco bohatší a šťastnější? Co očekávají naše firmy a podnikatelé od nového roku?
Foto: Profimédia

Z ankety, kterou nechala na konci roku zpracovat Unie malých a středních podniků ČR, vyplývá, že české podniky očekávají v příštím roce celkové zlepšení situace v čerpání peněz z evropských fondů a naopak největší obavy spatřují v novém zákoníku práce nebo dalším růstu cen energií.

Nejoptimističtější ve svých prognózách jsou firmy v Praze, středních a jižních Čechách, nejskeptičtějšími naopak podniky v Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

Bude líp, nebo hůř?

Optimismus podnikatelů plyne především z rostoucího exportu a oživení sousední německé ekonomiky. Podniky očekávají také více nových příležitostí, které jim přinese čerpání dotací z fondů EU v novém programovacím období 2007-2013. K jejich optimismu také přispívá očekávání ekonomického růstu ČR, které je postavené zejména na větším počtu zahraničních investic.

Pesimismus naopak panuje v oblasti služeb, kde narůstá podnikatelská konkurence a vývoz v tomto sektoru je vzhledem k přechodnému období sousedních států omezen. Podnikatelé mají též obavy z dalšího růstu cen, především cen energií a také z dalšího posilování koruny, které ohrožuje konkurenceschopnost českého exportu.

Co podnikatelé vítají a čeho se obávají?

Vesměs všichni podnikatelé sdílejí obavy z nové úpravy pracovního práva. "Nový zákoník práce nejen, že nepřispěl ke zvýšení pružnosti na trhu práce, ale v mnoha ohledech situaci naopak zhoršil," říká předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich a dodává: "Jeho nedostatky, které vidím především v nově vymezené přesčasové práci nebo vlivu odborů, se mohou později projevit negativním dopadem na podnikatele a na vývoji zaměstnanosti vůbec."

Dlouhodobým problémem nadále zůstává nízká produktivita práce zaměstnanců. Může se zdát, že v ČR je relativně slušný růst platů. Je to způsobené relativně nízkou nezaměstnaností a také tím, že průměrný český zaměstnanec odpracuje více hodin než například průměrný zaměstnanec na Slovensku.

Vyšší produktivita je zde nevyhnutelným základem pro vyšší růst mezd. Zvyšováním minimální mzdy se ještě více sníží motivace zaměstnavatelů zaměstnávat nízko kvalifikované lidi.

Co bude třeba v budoucích letech udělat?

"V novém roce 2007 bych si přál zejména zjednodušení přebujelé administrativy, včetně novel zákonů, vyhlášek, nařízení i předpisů a hlavně náhled státních úředníků na podnikatele, jako na rozhodující hlavní hybnou sílu vedoucí k prosperitě celé naší společnosti," říká ředitel pražské marketingové firmy WMC Marcel Winter a dodává: "Našim podnikatelům přeji, aby získali nové trhy, například vietnamský trh s 84 miliony obyvatel, protože stále bude platit: nové trhy = nový odbyt = více práce doma = nižší nezaměstnanost.

" Přestože hospodářský růst v ČR v posledních letech zesílil, je zapotřebí vylepšit podnikatelské prostředí a efektivitu pracovního trhu. Vyplývá to ze stanoviska OECD z tohoto roku. Je to klíčové i pro další růst platů a zaměstnanosti. V současnosti je naše podnikatelské prostředí lepší než v Maďarsku a Polsku, ale podle několika hodnocení o něco horší než například na Slovensku. Potvrzuje to většina nezávislých a odborných analýz a průzkumů.

V této souvislosti podnikatelé vyjadřují očekávání, že rok 2007 přinese reformní vládu, která konečně nastartuje nutné zásadní změny, a to nejen v oblasti podnikání. Podle podnikatelů by však stát měl jen minimálně zasahovat do ekonomiky a měl by především zajistit dodržování základních pravidel a připravit vhodnější prostředí pro podniky malé a střední.

 

Právě se děje

Další zprávy