Ex-presidential candidate to campaign for direct vote

Martina Macková, Kateřina Eliášová
15. 4. 2008 10:35
In the meantime Jan Švejnar mulls running for Senate
Staying independent, Jan Švejnar
Staying independent, Jan Švejnar | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Ex presidential hopeful Jan Švejnar confessed that he may head the campaign for a direct presidential ballot.

In an interview for radio station Frekvence 1 US-based economist Švejnar said that he has not talked to the Greens´ leader Martin Bursík yet. 

But it was Bursík who promised his party is going to make sure next president will be elected by people, not by lawmakers.

"I share the same view - there should be a direct vote. This type of ballot has a positive effect - there is no notion of corruption," said US-based economist Jan Švejnar.

"I would head the campaign, why not. But I have not discussed this issue with Mr. Bursík yet," added Švejnar. 

"It is not about our offer to Jan Švejnar. We would wait for what he comes up with and then we would be happy to support him," said Martin Bursík to Aktuálně.cz.

Nonetheless, Švejnar refuses to say whether he would run as a presidential candidate again next time.

"It is too early to say now. We will see," said Jan Švejnar. Even if there was a direct vote in the next presidential ballot, Jan Švejnar would not give a clear answer.

"I really cannot say now. It all depends on the situation, the candidates and so on."

Mulling a Senate post

In the meantime, there is an option Jan Švejnar would become a lawmaker. He confirmed he would accept the offer to run for the Senate seat.

"Yes, I got an offer for the Senate seat and I am thinking about it right now. But I have also other things on mind that I would like to do. So I don´t want to make any promises at this moment," said Švejnar.

He will know more in a few weeks´ time. But he has not specified from whom he received the offer for the Senate seat.

"I got the offer from all kinds of parties, as well as from the independent senators who supported me in the presidential vote. They all spoke about it to me, including Martin Bursík and Jiří Paroubek," said Jan Švejnar.

Should he go for the Senate, he would remain without a party allegiance, though.

"The most valuable thing about my candidacy is my non-party allegiance. I would like to remain independent in the future as well," explained Jan Švejnar.

What party is closer to his heart - the Greens or Social Democrats? "Both parties are capable of thinking rationally and we share the same view of some issues but we take a different stand in other issues," added Švejnar.

Should he accept the offer to become a lawmaker, he would strive for promoting "plurality of views and interests of public with the politicians."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy